Jump to content
apze

Tym razem aukcja domeny z nazwiskiem Hanny Gronkiewicz-Waltz

Recommended Posts

 

 

Było tak, że spory o prawa niemajątkowe nie mogły być rozstrzygane w drodze polubownej. Potem znowelizowano KPC. Życie Warszawy wylicytowało domenę z nazwiskiem znanej polityk i następnie jej ją odstąpiło. Są też spory prawników o to jak należy podchodzić do nazwisk w nazwach domenowych, tylko nie jestem pewien czy to prawdziwy spór, czy wykreowany na potrzeby artykułu...

 

Życie Warszawy: "Adres hannagronkiewiczwaltz.pl wystawił na sprzedaż mieszkaniec Szczecina, jeden z użytkowników Allegro.pl. Na wirtualnej półce domena leżała między bezprzewodowym dzwonkiem na baterie do drzwi a maczetą orientalną. I pewnie gdyby nie zdjęcie pani prezydent, które ją reklamowało, nikt nie zwróciłby uwagi."

 

Zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego:

 

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

 

Katalog dóbr osobistych jest niezamknięty. Przepis powyższy wymienia zarówno nazwisko jak i pseudonim, a obok nich cześć. Prawo do nazwiska czy pseudonimu, chociaż związane jest z ochroną czci, jednak stanowi samoistne dobro osobiste. Warto zauważyć też, że dobrami osobistymi niewymienionymi w katalogu kodeksowym są dane osobowe, które mają specjalny tryb ochrony na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych.

 

Na tym tle warto zrelacjonować dwugłos dwóch prawników sprowokowany na łamach ŻW. Z jednej strony Robert Smoktunowicz, który - zgodnie z artykułem - uważa, że "samo tworzenie [takich domen]nie jest zakazane", a o zakaz publikacji treści można zwrócić się do sądu wówczas, gdy pod domeną znajdzie się serwis z treściami "niestosownymi", lub w przypadku, gdy ktoś będzie się podszywał pod osobę związaną z nazwą domenową. Z drugiej zaś mecenas Maciej Ślusarek, który uznaje, że już w przypadku wykorzystania nazwiska w nazwie domenowej można się zwrócić do sądu polubownego i ten będzie rozstrzygał.

 

I ja uważam podobnie jak ostatni z cytowanych: że można się zwrócić do sądu, gdyż przepisy o ochronie dóbr osobistych dają taką możliwość również temu, "czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem". Zagrożone. Nie tylko naruszone. W takim przypadku osoba taka może żądać zaniechania działania zagrażającego dobrom osobistym, "chyba że nie jest ono bezprawne" (bezprawność domniemywa się; "bezprawne jest zachowanie sprzeczne z normami prawa lub zasadami współżycia społecznego, bez względu na winę a nawet świadomość sprawcy" - to wynika z Wyroku SN z 16 lipca 1984r., I PR 64/84, OSNC 1985/2-3/41; problematyka bezprawności szeroko była poruszana w literaturze tematu).

 

W przypadku naruszenia dóbr osobistych może taka osoba również żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, może też żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Nie przeszkadza to też dochodzeniu odszkodowania na zasadach ogólnych.

 

W zasygnalizowanym "dwugłosie" mamy też do czynienia z różnymi dobrami. W przypadku opublikowania "pod domeną" "szkodliwych treści" należałoby rozważać zagrożenie czci, godności i dobrego imienia jako dóbr osobistych. Tymczasem nazwisko jest odrębnym dobrem osobistym i jego zagrożenie lub naruszenie może już samo w sobie dać powód dochodzenia roszczeń. Jasne, że wiele osób może mieć takie samo nazwisko. W takim przypadku - każda z tych osób ma prawo dochodzić tych roszczeń. W przypadku nazwiska takiego, jakie nosi p. Hanna Gronkiewicz-Waltz myślę, że krąg osób o dokładnie tym samym nazwisku ogranicza się do jednej (nie wiem tego, ale tak podejrzewam).

 

Kiedyś odnotowałem spór o domenę hillaryclinton.com i to, że spór o tę domenę wygrała senator Hillary Rodham Clinton. Wówczas w USA przynajmniej 3 inne osoby nosiły dokładnie takie nazwisko jak to w nazwie domenowej. Dlaczego wygrała prawo do domeny żona ex prezydenta USA? Co innego wszak wygrać prawo do korzystania z domeny, a co innego przed sądem domagać się zaprzestania bezprawnego naruszania dóbr osobistych. Efektem pierwszego będzie wszak wejście w prawa abonenta, w przypadku drugim dotychczasowy abonent może stracić prawo dysponowania domeną, a ktoś inny tego prawa "nie przejmuje". Pozostaje pytanie o to czy wówczas trzeba walczyć przed sądami w nieskończoność (bo pewnie od razu ktoś zechce zarejestrować zwolnioną domenę dla siebie)? Sporo dylematów.

...

 

Cały ciekawy artykuł: http://prawo.vagla.pl/node/7105

Share this post


Link to post
Share on other sites

apze: boisz sie o gilowską? :rolleyes:

 

mam 4 znane nazwiska - z ruchu na nich nie wyzyje. Jedyna mozliwosc na zarobek to sprzedaz w odpowiednim momencie vide malysz.pl

 

tyle z ze z gronkiewicz to bylo imie i nazwisko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe raczej nie boję, cieszę się że ktoś wspomniał znowu o gilowska.pl ;) Mam jeszcze 2 inne domeny mam nadzieję że sprawa nabierze rozgłosu z pozostałymi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hehe raczej nie boję, cieszę się że ktoś wspomniał znowu o gilowska.pl :) Mam jeszcze 2 inne domeny mam nadzieję że sprawa nabierze rozgłosu z pozostałymi :)

 

reasumujac tresci tego watku...

to nikomu z Was nie przeszkadza rejestrowanie domeny z samym nazwiskiem, i potem jej odsprzedaz?

 

bo mam na oku kilka takich domen, pod domenami info, org, biz sa inne domeny... a pl-ki byly wolne...i zastanawiam sie czy to jest zgodne z prawem? (bedzie sama domena bez tresci do odsprzedazy)

 

tak tez bylo z moim nazwiskiem, caly rok jakis zagraniczny rejestrator mial ja u siebie...a kilka dni temu sie zwolnila;) to chyba w koncu ja wezme

Share this post


Link to post
Share on other sites
tak tez bylo z moim nazwiskiem, caly rok jakis zagraniczny rejestrator mial ja u siebie...a kilka dni temu sie zwolnila;) to chyba w koncu ja wezme

Nie ma na co czekać! Bierz na hurra :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hehe raczej nie boję, cieszę się że ktoś wspomniał znowu o gilowska.pl :) Mam jeszcze 2 inne domeny mam nadzieję że sprawa nabierze rozgłosu z pozostałymi :)

Czyli z gołębiewski*pl też nie mam się czego bać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mialem kiedys malysz.pl i skonczylo sie na grozbach ze strony Polskiego Zwiazku Narciarskiego. Domena zostala odsprzedana dalej prywatnej osobie.

 

W przypadku doda.pl nie bylo zadnych problemow, rowniez zostala sprzedana dalej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W oparach politycznego absurdu dodalem do swojego portfolio asy rodzimej polityki: tyminski.pl oraz popis.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • Jutro godzina 20:00 koniec aukcji.   https://0-0.pl/ 
    • wycenamajatku.pl   WycenaMajatku.pl 500 zł    
    • L-4.PL   Sell: https://www.aftermarket.pl/domena/l-4.pl/
    • zomo.pl   Zapraszam na aukcję domeny od 69 PLN bez ceny minimalnej:   https://ddregistrar.pl/aukcje/10052/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-29 15:37:30) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-08 godz. 19:15   DD
    • logistyczna.pl   Aukcja od 1 zł bez ceny minimalnej:  https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605727/  
    • Zapraszam na aukcję domen od 89 PLN bez ceny minimalnej:   pokolorujto.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10012/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:53:48) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   ginekolog24.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10011/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:50:34) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   DD
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,181
    • Most Online
      898

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×