Jump to content
Sign in to follow this  
tmi

Ranking domen wg top 1mln Alexy

Recommended Posts

W nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy postanowiłem zrobić zestawienie tld domen wg rankingu Alexy. Ranking ma na celu pokazanie które domeny się faktycznie używa a nie ilość zarejestrowanych domen. Niektórych egzotycznych domen nie uwzględniłem w rankingu.

549858 .com

64105 .net

43055 .de

41029 .org

20992 .uk

20549 .jp

18087 .cn

17083 .info

10909 .it

10171 .br

9677 .pl

8417 .nl

7443 .fr

5840 .in

4631 .es

3723 .biz

3622 .ca

3572 .ro

3416 .cz

3398 .tv

3312 .eu

3239 .us

3237 .se

3135 .at

3074 .gr

2707 .tw

2528 .hu

2326 .mx

2138 .be

1057 .ie

602 .lv

379 .name

314 .mobi

133 .asia

86 .pro

10 .tel

3 .co.nl :)

 

 

A na wykresie wygląda to mniej więcej tak:

 

alexaq.jpg

 

 

I co, Polska nie tak źle prawda? Może w ilości domen nie jesteśmy na pierwszym miejscu ale potrafimy je dobrze zagospodarować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawe zestawienie.

 

Nasunęło mi się nieco religijne skojarzenie, że to podobnie jak rejestr osób ochrzczonych vs. osoby faktycznie postępujące w życiu wg zasad chrześcijańskich :)

 

#wiara.info

 

--------------

Edit:

No dobra .., chcę zwrócić uwagę na moją nową domenę :)

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

.eu faktycznie słabiutko, ale widać, że niektóre rozszerzenia to chyba jednak był duży niewypał np. .asia

 

Na .eu jest też sporo serwisów branżowych, które nie idą tak w traffic, a bardzo mało portali nastawionych na ruch (właściwie to chyba nawet żadnego nie kojarzę). Za to .pl naprawdę nieźle wypada. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
I co, Polska nie tak źle prawda? Może w ilości domen nie jesteśmy na pierwszym miejscu ale potrafimy je dobrze zagospodarować.

 

Żeby to ocenić to trzeba by robić osobne zestawienie dla każdego kraju i dopiero porównywać, ale ranking ciekawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem powinny być w zestawieniu uwzględnione jeszcze domeny .tv, nie są wcale egzotyczne jeśli wziąć to rozszerzenie jako telewizję, a nie Tuvalu. :)

 

Jest dużo .tv z bardzo dużą liczbą odwiedzających np.

 

http://www.alexa.com/siteinfo/justin.tv (Alexa: 404)

http://www.alexa.com/siteinfo/ustream.tv (Alexa: 507)

http://www.alexa.com/siteinfo/wat.tv (Alexa: 1077)

http://www.alexa.com/siteinfo/im.tv (Alexa: 7180)

 

itd.

 

Myślę, że końcówka .tv spokojnie znalazłaby się w top 10, góra top 20 tego zestawienia. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akurat 20. miejsce, czyli szału nie ma, myślałem, że będzie dużo wyższe miejsce. :)

 

No ale też nie można powiedzieć, że taki niewypał jak np. domeny .pro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minimalnie lepiej od .eu. I porównać teraz pieniądze wydane na marketing .eu i .tv. Dodatkowo w dłuższej perspektywie wydaje mi się, że zagospodarowanie .tv przebije .eu jak nic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeszecz rok temu niektórzy sceptycznie wypowiadali się na temat moich postów o .tv

a dzisiaj proszę bardzo, .tv pnie się w górę :)

 

tak przy okazji ...w Polsce powstaje coraz wiecej stron video własnie na końcówce .tv

kotlet.tv, webshake.tv, kominek.tv, gazeta24.tv lub choćby niedawno wystartowany FaceAd.tv

 

 

BTW ..dobry ranking który pokazuje jak rozmieszczone są tresci w internecie.

Ciekaw jestem jak wyglądałby rankig stron zaparkowanych i przekierowywanych :)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
BTW ..dobry ranking który pokazuje jak rozmieszczone są tresci w internecie.

Ciekaw jestem jak wyglądałby rankig stron zaparkowanych i przekierowywanych :)

 

Co masz na myśli?

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co masz na myśli?

 

Ten listing pokazuje zagospodarowane końcówki,

a dobrym dopełnieniem byłoby pokazanie jakie końcówki i w jakich ilosciach siedzą na parkingach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten listing pokazuje zagospodarowane końcówki,

a dobrym dopełnieniem byłoby pokazanie jakie końcówki i w jakich ilosciach siedzą na parkingach.

No właśnie ten ranking za bardzo akurat tego nie pokazuje. Promowane tu są domeny globalne i regionalne z racji ich ponadnarodowego zasięgu oraz te z państw o dużej ilości internatów. Domeny(witryny) mniejszych państw nie mają możliwości przebić się do czołówki z racji ograniczonego potencjału(ilości odbiorców) i to nawet gdyby były w 100% wykorzystane bo jak może konkurować względem ruchu witryna np. węgierska z chińską, a to jest jedynym kryterium w tym zestawieniu?

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten listing pokazuje zagospodarowane końcówki,

a dobrym dopełnieniem byłoby pokazanie jakie końcówki i w jakich ilosciach siedzą na parkingach.

Czy serwisy warezowe, których na pewno jest dużo w tym zestawieniu, to "dobrze zagospodarowane końcówki"?

 

I mówmy konkretnie, że serwisy w domenie .pl a nie "polskie serwisy", bo te mogą być też na .com i na innych domenach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie ten ranking za bardzo akurat tego nie pokazuje. Promowane tu są domeny globalne i regionalne z racji ich ponadnarodowego zasięgu oraz te z państw o dużej ilości internatów. Domeny(witryny) mniejszych państw nie mają możliwości przebić się do czołówki z racji ograniczonego potencjału(ilości odbiorców) i to nawet gdyby były w 100% wykorzystane bo jak może konkurować względem ruchu witryna np. węgierska z chińską, a to jest jedynym kryterium w tym zestawieniu?

 

 

Nie oszukujmy się, jest to w końcu ranking ogólny / globalny, i tak go należy traktować.

Ja osobiscie odczytuje z niego ile istnieje aktywnych stron w internecie i na jakich koncówkach.

Oczywiscie dla Polski byłby miarodajny listing z filtrem na strony polskojęzyczne lub co najmniej z uzyciem geo-targetu. Ale to juz byłby inny listing o innym charakterze.

 

 

 

 

Czy serwisy warezowe, których na pewno jest dużo w tym zestawieniu, to "dobrze zagospodarowane końcówki"?

 

I mówmy konkretnie, że serwisy w domenie .pl a nie "polskie serwisy", bo te mogą być też na .com i na innych domenach.

 

a czemu wciskasz mi cytat "dobrze zagospodarowane końcówki" jak ja napisałem "zagospodarowane końcówki" ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
a czemu wciskasz mi cytat "dobrze zagospodarowane końcówki" jak ja napisałem "zagospodarowane końcówki" ? :)

No dobrze, nie dobrze zagospodarowane, a zagospodarowane. Nie kliknąłem cytuj, tylko z palca tak mi się wpisało..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli domeny zaparkowane nie są uwzględniane w rankingu ?

 

11. miejsce to całkiem dobry wynik , ale może być jeszcze lepiej . Gdyby nasi domain'erzy (chociaż ci z di.pl) zaczęli zagospodarowywać więcej swoich domen to myślę , że top5 byłoby do osiągnięcia . Ja już zacząłem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie oszukujmy się, jest to w końcu ranking ogólny / globalny, i tak go należy traktować.

skoro tak jak piszesz należy traktować ten ranking jako globalny to nie rozumiem co tam robią domeny krajowe i jak na takiej podstawie można dojść do takiego wniosku:

Ja osobiscie odczytuje z niego ile istnieje aktywnych stron w internecie i na jakich koncówkach.

Czyli patrząc do źródła jest tylko 549.858 aktywnych stron na domenach .com - cieniutko :) i 9677 .pl - tragedia :)

 

 

Generalnie to domyślam się, że dążysz do tego, że treść rządzi Internetem, a nie rozszerzenie. W znacznej mierze tak jest, ale akurat takie zestawienie nie pomaga w sformułowaniu takiej tezy. ;)

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ranking ma na celu pokazanie które domeny się faktycznie używa a nie ilość zarejestrowanych domen.

 

Ciekawy ranking, ale moim zdaniem nie pokazuje za bardzo tego co miał.

 

To jest ranking top 1 mln stron internetowych wg ruchu - cała masa domen zagospodarowanych przez lokalne biznesy nie ma szans być w tej statystyce ujęta nigdy - a mają na pewno znaczący udział w swoich TLD.

 

Nie bez powodu na szczycie listy znajdują się takie TLD jak niemcy czy chiny. Zgaduję, że jeśli by ktoś przeanalizował stosunek liczby "używanych" domen do "wiszących", to wcale te końcówki ze szczytu listy nie wyszłyby już tak świetnie zagospodarowane.

 

PS. ranking nie sumuje się do 1mln, brakuje 130,000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawy ranking, ale moim zdaniem nie pokazuje za bardzo tego co miał.

 

To jest ranking top 1 mln stron internetowych wg ruchu - cała masa domen zagospodarowanych przez lokalne biznesy nie ma szans być w tej statystyce ujęta nigdy - a mają na pewno znaczący udział w swoich TLD.

 

Nie bez powodu na szczycie listy znajdują się takie TLD jak niemcy czy chiny. Zgaduję, że jeśli by ktoś przeanalizował stosunek liczby "używanych" domen do "wiszących", to wcale te końcówki ze szczytu listy nie wyszłyby już tak świetnie zagospodarowane.

 

PS. ranking nie sumuje się do 1mln, brakuje 130,000 :)

 

Oczywiście, że cała masa domen zagospodarowanych przez lokalne biznesy nie została ujęta w tej statystyce a mają znaczący udział w swoich TLD. Podobnie jak cała masa domen w TLD które zostały ujęte w zestawieniu :). Tak więc nie wiem co chcesz przez to przekazać. Milion to oczywiście próbka ale zapewne lepsza niż badania CBOSu.

 

Na liście nie ma niektórych tld tak jak pisałem wcześniej, te 130k to "reszta świata".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak więc nie wiem co chcesz przez to przekazać. Milion to oczywiście próbka ale zapewne lepsza niż badania CBOSu.

Że co innego próbka losowa, a co innego próbka ściśle dobrana i posortowana wg jakiegoś kryterium (w tym wypadku ruch) :) Nie mówię, że ten ranking jest nic nie warty, tylko że jest mocno zafałszowany i wyciągając z niego wnioski trzeba mieć to na uwadze.

 

Na liście nie ma niektórych tld tak jak pisałem wcześniej, te 130k to "reszta świata".

Right. Nie wiedziałem, że aż 13% wyciąłeś :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
skoro tak jak piszesz należy traktować ten ranking jako globalny to nie rozumiem co tam robią domeny krajowe i jak na takiej podstawie można dojść do takiego wniosku:

 

Końcówka .pl istnieje w internecie (globalnym) wiec ranking jasno pokazuje że aktywnych stron jest w odniesieniu do innych końcówek sporo.

Nie rozumiem skąd to zdziwienie.

 

 

 

Czyli patrząc do źródła jest tylko 549.858 aktywnych stron na domenach .com - cieniutko :) i 9677 .pl - tragedia :)

 

ok jeszcze raz...mylisz słowo "aktywnych" z "aktywowanych"

... stron aktywowanych jest sporo więcej ale Alexa listuje tylko te generujące zauwazalny ruch (według ich aktywnosci).

I to jest dla mnie wyznacznikiem tego gdzie KK sięga po tresci, na jakie strony w jakich końcówkach.

 

Oczywiscie globalnie.

W Polsce kolejność bedzie inna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×