Jump to content
Sign in to follow this  
necik

Jak zaksięgować domenę bez faktury zakupu?

Recommended Posts

Przykładowa sytuacja: kilka lat temu kupiłem na Allegro pewną domenę .pl, oczywiście był to prywatny zakup i nie otrzymałem żadnej faktury czy innego dokumentu. Teraz chciałbym zaksięgować zakup tej domeny. Pomyślałem że po prostu przeniosę domenę na konto firmowe i przedłużę na kolejny rok. W wyniku tego otrzymam fakturę VAT z nazwą usługi "przedłużenie domeny abc.pl". Czy takie coś przejdzie, próbował ktoś tego?

Edited by necik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sprzedaj za 10 pln przez dropped.

 

necik-prv sprzeda, necik-firma kupi.

 

FV z dropped dla necik-firma - warto te 0.25 pln prowizja (czy nie ??)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprzedaj za 10 pln przez dropped.

 

necik-prv sprzeda, necik-firma kupi.

 

FV z dropped dla necik-firma - warto te 0.25 pln prowizja (czy nie ??)

 

Jak szaleć to na całego, sprzedaj sam sobie przez dropped za 10k. Zawsze to mniej podatku. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tak się zastanawiam, ostatnio kupiłem domenę na allegro za kilkaset zł od osoby prywatnej.

Jeśli jedynie wiąże nas aukcja można wrzucić ją w koszta? co było by ewentualnym dowodem zakupu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli jedynie wiąże nas aukcja można wrzucić ją w koszta?

Tak, aukcja jest rodzajem umowy.

 

Dowodem jest wydruk aukcji i mail potwierdzające zakup.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, aukcja jest rodzajem umowy.

 

Dowodem jest wydruk aukcji i mail potwierdzające zakup.

 

kiedyś też tak chciałem, zadzwoniłem na infolinie do US i powiedzieli mi że potrzebna jest normalna umowa z podpisami, a potwierdzenia z allegro nie można wrzucić w koszty

Edited by rrl.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak szaleć to na całego, sprzedaj sam sobie przez dropped za 10k. Zawsze to mniej podatku. :)

 

dla sprzedającego czyli necik prw to podatek od dochodu czyli około 1800 zł, chyba że też ją kupił za 10k , to wtedy 0

Edited by rrl.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, aukcja jest rodzajem umowy.

 

Dowodem jest wydruk aukcji i mail potwierdzające zakup.

Aukcja jest formą umowy zawieraną pomiędzy sprzedawcą i nabywcą zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego ale jej wydruk nie jest dokumentem pozwalającym zaksięgować zakup bezrachunkowy zgodnie z wymogami fiskusa.

Choć oczywiście można zrobić wydruk w celu uwiarygodnienia transakcji.

 

Dokumenty księgowe.

 

W przypadku zakupu domeny bez faktury możesz przygotować w imieniu sprzedawcy umowę-sprzedaży wraz z rachunkiem, wysłać mu to prosząc o podpisanie i odesłanie, opłacając samemu należny podatek PCC lub zaksięgować operację wewnętrznym dowodem księgowym.

 

Więcej informacji o dowodach wewnętrznych i przykładowy wzór znajdują się w poniższych linkach:

dowód księgowy

dowód wewnętrzny

formularz

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozwiązanie ze sprzedażą przez aftermarket byłoby chyba najprostsze. Jednak w przypadku domen premium wolałbym aby nie było to Delaware.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dla sprzedającego czyli necik prw to podatek od dochodu czyli około 1800 zł, chyba że też ją kupił za 10k , to wtedy 0

 

Tylko pod warunkiem że by się z tego rozliczył, nie wiem na ile często jest to praktykowane. :)

 

[edit] Żeby ktoś mnie źle nie zrozumiał – nie polecam kombinacji typu sprzedaż firmie z Cypru, czy tam Delaware, i zakup od niej z powrotem, tym bardziej z pominięciem rozliczenia sprzedaży, przestrzegam raczej przed tą pokusą, bo kontrolerzy US mogą się niezdrowo ucieszyć.

 

@necik: jeśli masz działalność gospodarczą, to nie musisz do niej wnosić domeny, ona już tam jest, w pewnym sensie. Możesz ją kupić i mieć jako osoba fizyczna, a sprzedać jako firma (DG), a wszystko będzie należycie. Nawet się US ucieszy, bo podatek zapłacisz od całej kwoty sprzedaży, nie odliczając kosztów zakupu.

 

Ale najlepiej wystosuj zapytanie do US/IS/MF, może coś się zmieniło. Możesz przy okazji zapytać czy sprzedanie domeny firmie z Delaware i odkupienie jej za tyle samo jest ok. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Możesz ją kupić i mieć jako osoba fizyczna, a sprzedać jako firma (DG), a wszystko będzie należycie.

Sprzedać domenę bez wcześniejszego wprowadzenia jej do ewidencji zakupu towarów handlowych ?

Trochę to śliskie a poza tym jeśli nie ma jej po stronie kosztów, to zapłaci większy podatek dochodowy gdy ją sprzeda.

Proponuję jednak poczytać o kolumnie 13 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprzedać domenę bez wcześniejszego wprowadzenia jej do ewidencji zakupu towarów handlowych ?

Trochę to śliskie a poza tym jeśli nie ma jej po stronie kosztów, to zapłaci większy podatek dochodowy gdy ją sprzeda.

Proponuję jednak poczytać o kolumnie 13 .

 

 

 

 

od kiedy domena jest towarem ? Chetnie bym amortyzowal niektore domeny

Share this post


Link to post
Share on other sites
Choć oczywiście można zrobić wydruk w celu uwiarygodnienia transakcji.

O to mi chodziło: tak samo jak np. "umowa o najmu lokalu" nie jest dokumentem księgowym podobno umowa zawarta przez allegro nie jest.

 

Ale obie dwie rodzaje umów, dodaje się przez wewnętrzne dokumenty księgowe do KPIR/KH.

 

Sprzedać domenę bez wcześniejszego wprowadzenia jej do ewidencji zakupu towarów handlowych ?

Domeny oczywiście nie są towary i nie są wprowadzone do ewidencji zakupu towarów

handlowych.

Ale IMHO warto mieć dokumenty, stąd są domeny, jeśli US kiedyś zapyta - wygląda podejrzane, jeśli "coś" jest tylko sprzedane ale nie zostało wcześniej zakupione - skąd jest?

 

Chetnie bym amortyzowal niektore domeny
Nie mam drogich domen, więc nigdy się tym nie zainteresowałem, ale: czy nie można się uratować przez "środek trwale w budowie"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domeny oczywiście nie są towarami i nie są wprowadzone do ewidencji zakupu towarów

handlowych.

Jeśli domeny, które nabywasz z zamiarem dalszej odsprzedaży o okresie użyteczności do 1 roku nie należy traktować jako towary handlowe to jak je należy księgować ?

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem, sam podałeś linka:

Proponuję jednak poczytać o kolumnie 13 - "Zakup towarów handlowych" są w kolumnie 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprzedać domenę bez wcześniejszego wprowadzenia jej do ewidencji zakupu towarów handlowych ?

 

Domeny nie są towarem i nie podlegają ewidencji oraz remanentom, w tym remanentowi początkowemu – wg interpretacji z 2007 którą dysponuję, a która jest wiążąca dla mnie i US (ale tylko wobec mnie – dlatego każdy zainteresowany powinien sam złożyć takie zapytanie). Nie obejmują ich też prawa autorskie (wg tej samej interpretacji), a więc są niczym innym jak tylko usługą – nabywając domenę kupuję usługę jej utrzymania, a zbywając – dokonuję cesji tej usługi. Jako że nie można zrobić cesji z siebie na siebie (nazwa firmy jest tyko przybudówką, działalność gospodarczą prowadzi się zawsze pod imieniem i nazwiskiem), to domena zakupiona „prywatnie” może być bez ograniczeń wykorzystywana w firmie, włącznie ze sprzedażą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem, sam podałeś linka:

Proponuję jednak poczytać o kolumnie 13 - "Zakup towarów handlowych" są w kolumnie 10.

Masz rację ale tam też jest napisane

Zdaniem autora trudno zaliczyć do powyższej grupy zakup domeny internetowej(dodajmy w tym miejscu, iż przepisy podatkowe nie definiują co pod takim pojęciem należy rozumieć)

Nie można więc traktować tego artykułu jako wiążącej interpretacji prawnej.

 

Niemniej zgodzę się, że interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu ( sygnatura: ILPB1/415-482/09-5/AA ) jest taka sama.

Czy zakup domen powinien być traktowany jako zakup towarów i materiałów i wpisany do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

 

Czytamy tam m.in faktycznie, że domenę nie należy traktować jak towar.

W świetle powyżej przytoczonych przepisów należy uznać, iż zakup domen internetowych powinien zostać ujęty w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Tylko czy możemy mieć pewność, że dyrektor izby skarbowej w innym mieście, ministerstwo lub sąd będą tego samego zdania ?

Być może tak ale głowy bym za to nie dał.

 

Wspomina o tych przypadkach Vagla.

 

Warto też zacytować z innej interpretacji ( ILPP2/443-501/09-4/AD ) czym jest sprzedaż domen:

sprzedaż domen jest sprzedażą pewnych praw majątkowych. Sam fakt, iż są one sprzedawane drogą elektroniczną nie czyni z nich usług elektronicznych, zdefiniowanych w art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Można też przeczytać:

Przedsiębiorca może bezpośrednio zaliczyć do kosztów opłaty za prawo majątkowe, którego ustawa o CIT nie uważa za wartość niematerialną i prawną. W przeciwnym razie musi je amortyzować.

 

Wartości niematerialne i prawne mają przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok.

 

Wnioskuję z tego, że domeny do własnego wykorzystania o okresie używania dłuższym niż rok należy amortyzować.

 

-------------------------------------------------------

 

... (wg tej samej interpretacji), a więc są niczym innym jak tylko usługą ...

Naprawdę masz interpretację fiskusa, że sprzedaż domen jest usługą ?

To by kolidowało z interpretacją o której pisałem wyżej :)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Naprawdę masz interpretację fiskusa, że domeny są usługą ?

To by kolidowało z interpretacją o której pisałem wyżej :)

 

„(...) Domen internetowych nie należy zaliczać do kategorii towarów handlowych. ”

 

„(...) Z uwagi na fakt, że prawo do domeny internetowej nie jest zaliczane do kategorii towarów handlowych, nie ma tu zastosowania §27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W powołanym przepisie określono przypadki, których wystąpienie skutkuje obowiązkiem sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów, wyrobów gotowych na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej (...)”

 

„W związku z powyższym, wszystkie wydatki poniesione na zakup domen internetowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ewidencjonuje Pan na podstawie dowodu wewnętrznego sporządzonego o dokumenty źródłowe którymi Pan dysponuje wg cen netto wymienionych w momencie ich zakupu.”

 

(pytanie dotyczyło tego, jak wnieść domeny do nowo otwieranej działalności gospodarczej)

 

A więc w tej interpretacji nie ma napisanego wprost, że domena to usługa, a jedynie że nie jest towarem. Musiałem więc tę informację uzyskać inną droga, najpewniej ustnie. Nie ma to zresztą większego znaczenia, bo skoro nie jest towarem, to czym jest? Jeśli nie usługa, to już tylko długiem rejestratora wobec abonenta (interpretacja na której opierał się prawnik netartu, opacznie ją niestety rozumiejąc), na obrocie wierzytelnościami się niestety nie znam, więc nie podpowiem w tym przypadku. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pb, czy mógłbyś udostępnić w nowym wątku pełną interpretację otrzymaną od US, albo przynajmniej zapytanie jakie skierowałeś do nich? Wiadomo, że interpretacja dotyczy bezpośrednio każdego podmiotu, więc i tak aby była wiążąca to każdy musiałby sam ją złożyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@pb, czy mógłbyś udostępnić w nowym wątku pełną interpretację otrzymaną od US, albo przynajmniej zapytanie jakie skierowałeś do nich? Wiadomo, że interpretacja dotyczy bezpośrednio każdego podmiotu, więc i tak aby była wiążąca to każdy musiałby sam ją złożyć.

 

Przecież napisałem o co zapytałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby nie zakłądać nowego wątku zapytam tutaj:

 

W dropped jest operacja "przenieś na inne konto". Gdybym przeniósł domenę na konto innej osoby i ta osoba sprzeda tą domenę to czy wszystko będzie ok? Czy to nie podchodzi pod jakieś darowizny itp ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zmagam się od kilku dni z zawiłościami księgowymi i mam kilka problemów. Może potraficie mi pomóc?

 

Mam taką informację pochodzącą z literatury fachowej, że przedpłaty nie można zaliczyć w koszty działalności, nawet gdy zostanie na nie wystawiona faktura.

... zaliczki i przedpłaty nie są przychodem. Zgodnie z art. 14 ust. 3 updof do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, czyli w następnych miesiącach. Zaliczki, na które zgodnie z ustawą vatowską musisz wystawić fakturę i zaliczyć do obrotu vatowskiego niezależnie od jej wielkości, rejestrujesz w księdze wpisując kwotę w kolumnie "UWAGI".

... Podatnik który wpłaca zaliczkę nie osiąga jeszcze w tym momencie aktywów z tytułu jej wpłaty (czyli nie otrzymuje dostawy towarów lub efektów z wykonania usługi), nie zalicza jej więc do swoich kosztów, także rejestrując kwotę wpłaconej zaliczki w kolumnie UWAGI.

I w tym momencie pojawia się mój problem. Od rejestratora domen dostaję faktury na których nie ma wyszczególnionych poszczególnych operacji, tylko jest podana kwota jaką przelałem na konto i nazwa "Zasilenie konta na poczet usług związanych z utrzymaniem domen internetowych - 100% przedpłaty".

Na razie rozpisuję to tak jak podano w poradniku, koszt przedpłaty wpisuję w rubrykę UWAGI i nie wliczam tego w koszty. Ale co dalej? Przydało by się mieć fakturę, dzięki której będę mógł opłaty zaliczyć w koszty. Czy powinienem domagać się końcowej faktury za wykonane usługi?

Myślałem też o sposobie, który opisał Kangur:

...lub[/b] zaksięgować operację wewnętrznym dowodem księgowym ...

ale dowód wewnętrzny można wystawiać tylko dla określonych kosztów (nie ma w spisie mowy o usługach): http://malybiznes.pl/ksiegowosc/kpir_dowody_wewnetrzne.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

co do przenoszenia domen z osoby prywatnej na firmę to dostałem od pewnej Pani z US taką odpowiedź:

 

Nie ma przeszkód aby przyjąc w majątek firmy składników prywatnych. Powinien Pan wprowadzić składniki do prowadzonej przez siebie ewidencji poprzez wskazanie ich nabycia w księdze przychodów i rozchodów. Jako koszt nabycia przedmiotowych składników winna być wskazana kwota "0". Jest to konsekwencja tego, iż w momencie nabycia nie działał Pan jako osoba prowadząca działalność lecz prywatnie. Żaden przepis nie pozwala uwzględnić tak poniesionych kosztów na gruncie podatkowym. Sprzedaż tak przyjętych składników skutkować będzie powstaniem przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Najnowsze posty na forum

    • foldery.pl profes.pl crx.pl szkatulka.pl   Zapraszam na aukcje domen od 69 PLN bez ceny minimalnej:   foldery.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10347/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   profes.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10348/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:00:25) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   crx.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10349/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 14:05:33) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:00   szkatulka.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10350/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-05-12 18:15:44) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-21 godz. 19:05   DD
    • motogotowka.pl   Sprzedam domene
    • podgrzewane.pl odrestaurowany.pl   jak oceniacie domeny? Będzie coś z tego?
    • Estibot.com wycenił vplay.pl na 3000$, a Wy jak wyceniacie vplay.pl ?
    • Stajnia.eu   https://www.aftermarket.pl/domena/stajnia.eu/?utm_source=market_redirect&_track=12a366f67063e7f9c52492542ac5b2cd
    • Dziś koniec aukcji na domenę.
    • Defloracja.pl   Aukcja BCM
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,182
    • Most Online
      902

    Newest Member
    garfieldfilm
    Joined
×