Jump to content
Radek1980

Domeny 4 literowe - system PAPA, APPA, APAP ...

Recommended Posts

Jakiś czas temu zrobiłem badanie statystyczne domen 4-ro literowych.

 

Z bazy 0,5 mln polskich domen (pl.output + updates) wyciągnąłem wszystkie domeny 4-ro literowe w alfabecie 22L, czyli bez q, v, x, y. Wyszło tego 18.254 szt. domen - co przyjąłem za wielkość próby.

 

Następnie podzieliłem oraz zliczyłem te domeny w podziale na systemy (tak ja to nazywam) - poniżej wyniki:

 

post-1931-1215547956_thumb.gif

 

Powyższe dane są tym bardziej miarodajne, że Domeniarze mają w tym rynku na razie znikomy udział. Dzięki tym danym możemy dowiedzić się, który system jest najczęściej wykorzystywany przez użytkownika końcowego. Muszę przyznać, że wcale mnie te wyniki nie zdziwiły, bo już od dłuższego czasu obserwowałem aukcje domen 4-ro literowych (.com) na Sedo i widziałem pewne zależności w osiąganych tam cenach w zależności od systemu.

 

Postanowiłem trochę bardziej podrążyć temat i najbardziej popularny system PAPA rozbić oraz zbadać jeszcze dokładniej:

 

post-1931-1215547977_thumb.gif

 

Przyjąłem zasadę analizy tego systemu od końca i to chyba ma sens, bo dzięki temu, można zauważyć odpowiednie różnice w ilości zarejestrowanych domen, co ilustruje powyższa tabela.

 

----------------------------------------

 

Jeżeli chodzi o przepowiadanie przyszłości o której wspomniałem w opisie tematu, to moim zdaniem do końca 2008 roku będzie zajętych 90% domen z systemu PAPA (zumi, bebo, pino, etc.), do końca 2009 roku zniknie większość domen z systemów APAP (onet ...) oraz APPA, zaś jeżeli chodzi o takie systemy jak chociażby PPPP to myślę, że Polsce nie grozi ich wyczerpanie nawet przez najbliższe 5 lat :)

 

Jakie są Wasze zdania?

 

---------------------------------------

 

To na razie tyle, mam jeszcze pewne zestawienia, więc jeszcze za chwilę coś dopiszę.

Edited by Brewka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ja wiem... ten system może obalić firma która kupi np. 4-literówkę *pl za niezłą kasę, pasującej do jej nazwy firmy.

 

Edit. Normalne także jest, że skoro 3-literówki są tylko na rynku wtórnym, to liczba 4-literówek zarejestrowanych będzie wzrastać i wątpie czy ludzie przykładowo domeniarze rejestrują domeny 4-literowe według systemu np. takiego. Raczej rejestruja jesli ładnie brzmi i do tego coś oznacza.

Edited by Kornel

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy ja wiem... ten system może obalić firma która kupi np. 4-literówkę *pl za niezłą kasę, pasującej do jej nazwy firmy.

 

Tej części nie zrozumiałem, ale to może dlatego, że już przysypiam ;)

 

... i wątpie czy ludzie przykładowo domeniarze rejestrują domeny 4-literowe według systemu np. takiego

 

Jestem zaskoczony, bo ja jeżeli przyjmiemy, że jestem Domeniarzem to właśnie tak działam na rynku! :)

 

Inwestując w jakąś grupę domen zbieram odpowiednie dane statystyczne, prognozy, obserwuję rynki zagraniczne, staram się przewidziem tempo i kierunek rozwoju w Polsce, etc. Dane o wykorzystaniu domen przez EU (End User) są zaś dla mnie jednymi z najistotniejszych z tych wszystkich i może dlatego nie mam w swoim portfelu domen typu kqx.pl, vrq.pl, yyl.pl - ale to oczywiście moje subiektywne poglądy.

 

Czy dobrze Cię zrozumiałem, że wątpisz aby informacja o stopniu wykorzystania domen przez EU miała wpływ na zainteresowanie inwestorów tymi domenami?

Edited by Brewka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli ktoś szuka ciekawej nazwy na Start Up lub chce na przyszłość wrzucić do swojego portfela kilka ciekawych domen 4-ro literowych w systemie PAPA, to tu są listy, może komuś się przydadzą:

 

Seria czerwona:

PAPA{a} - http://www.brewka.pl/papa.php?l4=a

PAPA{i} - http://www.brewka.pl/papa.php?l4=i

PAPA{o} - http://www.brewka.pl/papa.php?l4=o

 

Bez większej przewagi:

PAPA{e} - http://www.brewka.pl/papa.php?l4=e

 

Seria zielona:

PAPA{u} - http://www.brewka.pl/papa.php?l4=u

 

-------------------------------------------

 

Ja wyróżniam następujący podział (serwisy istniejące oraz moje wymysły na potrzeby podziału)

 

I. Nazwy generyczne, np.:

meta.pl

liga.pl

mama.pl

...

 

II. Nazwy skojarzeniowe, np.:

zumi.pl

leko.pl

bazo.pl

...

 

III. Nazwy skrótowe, np.:

a.)

fifa.pl - Fédération Internationale de Football Association

... więcej sobie nie przypominam

 

b.)

cedo.pl - np. Centrum Domen

gimo.pl - np. Giełda Motoryzacyjna

mofi.pl - np. Moje Finanse

kapi.pl - np. Kamila + Piotr (często ludzie tak wymyślają nazwę dla firmy)

...

 

c.)

melo.pl - np. Melodia, wortal muzyczny ?

mobi.pl - np. Mobilny, wortal o telefonach ?

...

 

IV. Nazwy, które po prostu ciekawie brzmią np.:

pino.pl

mibo.pl

...

 

--------------

 

Jak ktoś zarezerwuje albo tym bardziej zarejestruje jakąś domenę, to niech da znać w tym wątku to od razu zmienię status, bo całościowo odpytuję bazę raz na tydzień lub rzadziej.

Edited by Brewka

Share this post


Link to post
Share on other sites

zarezerwowalem dwie: poda.pl i paba.pl

 

Dzieki!

 

EDIT: wzialem tez cofa.pl bo okazalo sie ze jednak byla wolna :)

Edited by rok1978

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze szczegółowo nie zapoznałem się, ale uważam, że kierunek słuszny, i żaden jednostkowy zakup nie zmieni czegoś co nazywa się statystyka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strasznie dużo zajętych, nie zdawałem sobie z tego sprawy. To chyba to całe Web2.0, aczkolwiek nie widzę w tym większego sensu... Zarezerwowałem do kolekcji fiki.pl, goki.pl, pebo.pl i teto.pl, ale nie gwarantuję że opłacę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakieś dwa miesiące temu przeszukiwałem wolne czteroliterówki, tak z głowy, bez żadnego systemu. Zapisałem sobie kilkanaście fajnych do notatnika. Patrzę dzisiaj, a już prawie wszystkie zarezerwowane :)

Najbardziej mi szkoda Biop.pl

Z mojej listy zostały dwie, więc je szybko zarejestrowałem, nie wiem czy były one na liście Brewki.

 

Ichi.pl

Wird.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

ropa.pl wydawała się ciekawa - niestety (dla mnie ;P) już zarejestrowana. Swoją drogą ciekawe, że do tej pory była wolna. No chyba, że jakiś błąd się tam wkradł.

 

hmmm ... sprawdziłem whois i :

No information about domain ropa.pl in Registry NASK database.

Whois database last updated: 2008.07.09

 

Dlaczego nie ma info o tej domenie? (sorry za ot)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ijon, Ropa to nazwa miejscowości, te domeny są niemożliwe do rejestracji, podobnie jak trawniki.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
@ijon, Ropa to nazwa miejscowości, te domeny są niemożliwe do rejestracji, podobnie jak trawniki.pl

no i wszystko jasne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×