Jump to content
Saint

Jak z bezwartosciowej domeny zrobic domene warta tysiace?

Recommended Posts

Jako ze zajmuje sie zarowno SEO (pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych) jak i handlem domenami chcialbym wam pokazac jak z niby malo wartosciowej domeny zrobic domene, ktora moze byc warta kilka lub kilkanacie tys. zl kwestia samo zaparcia i dobrego klienta. Odrazu mowie, ze to nie bedzie hop siup takie w tego typu sprawy trzeba wkladac sporo pracy, ale jest to oplacalne... skad wiem dzis domena aparatycyfrowe.net.pl poszla za 7k! Dlaczego, a no dlatego, ze jest w czolowce na takie frazy jak: aparaty cyfrowe, aparat cyfrowey, nikon, forum aparaty cyfrowe itd.klient ktory kupil domene wraz contentem byl bardzo zadowolony.

 

1. W pozycjonowaniu domena, a raczje jej nazwa jest nie wiele warta stanowi moze 1/32 wartosci w skali znaczenia pozycjonowania na dana fraze, ale dobrze jesli kojarzy sie z tematem jest to bezdyskusyjnie jakis plus.

 

2. Podnoszenie wartosci domeny nalezy rozpoczac od zdobywanie contentu na strone stawiajac na niej albo forum, albo tak zwana smieciarke jesli chodzi o srodowisko SEO ... ja o swoich rozwiazaniach mowie "zapychacz domen" nie bede pisal calej historii, ale chodzi o to aby umiejetnie operowac tematycznymi RSS-ami wprowadzajac je na dana strone. Skrypty potrzebny do wykonania takiej smieciarki jest dosc latwy do napisania, a takze mozna poszukac dobrze w internecie i napewno sie znajdzie odpowiedni skrypt.

 

3. Wymiana linkami. Przy duzej ilosci domen mamy mozliwosc zlinkowania ich pomiedzy soba poprzez wstawianie tematycznie podobnych linkow, a takze wymiane z innymi uzytkownikami internetu nie mniej polecam wlasnie wymiane pomiedzy stronami o podobnej tematyce.

 

4. Systemy linkujace i katalogi. Aby nasze strony zaczely rosnac w sile potrzebne bedzie regularne dodawanie do katalogow chodz ich wartosc nie jest w tej chwili az tak duza to dodanie napewno sie zaszkodzi. Obecnie zaczynaja sie rozwijac katalogi typu tak zwanych "Precelkow" gdzie w tresci pod slowami kluczowymi wstawiane sa linki co z caloscia dodanego contentu stanowi wartosc duzo lepsza dla G. Jesli chodzi o systemy wymiany linkow moga one byc raczej czescia pomocnicza bardziej niz motorem napendowymm pozycjonowania, gdyz algorytmy G. ciagle sie zmieniaja, a w ktoryms momencie moze sie okazac, ze zostajemy z reka w nocniku wiec tak uzywac mozna, ale nie przesadzac.

 

5. Podstawowa sprawa jaka trzeba brac na samym poczatku pod uwage to zgodnosc kodu i jego poprawnosc jesli nie mamy o takich rzeczach pojecia to umarl w butach potrzebne sa podstawy kodowania.

 

Reasumujac po 6 miesiacach do roku intensywnej pracy nasze domeny powinny na tyle urosnac w sile, ze ruch na nich bedzie dosc duzy, a i zarobek odpowiedni jesli umiescimy na nich reklame kontekstowa ... i w dodatku nie bedziemy musieli sie dzielic tym zarobkiem z innymi :)

 

Jesli sa jakies pytania prosze je zadawac w miare mozliwosci odpowiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi ci o robienie stron napakowanych byle jaką treścią, nie mającą wiekszego sensu, a potem podlinkowanie ich między sobą??

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co mowisz nie mialo by sensiu bo wtedy kazdy by to zrobil. Sa dwie mozliwosci korzystac z contentu juz zbudowanego lub robic unikalny. Byle jaka tresc jest bezwartosciowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli chodzi ci po prostu o prowadzenie normalnej strony, żeby nabić wejść?? To nie jest jakiś odkrywczy sposób. A co do kopiowania contentu to nie jest dobry sposób, bo google takie strony szybko usuwa ze swojej bazy o ile dobrze pamietam to jak 70% jest identyczna z już istniejącą stroną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obawiam sie ze jednak nie masz pojecia o czym opowiadasz. Gdyz wazna jest takze struktura kodu, a nie tylko sama tresc. Poza tym nie jest zupelnie kopiowanie contentu. Wiem bo podobny sposob buduje sobie zaplecze od kilku lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obawiam sie ze jednak nie masz pojecia o czym opowiadasz. Gdyz wazna jest takze struktura kodu, a nie tylko sama tresc. Poza tym nie jest zupelnie kopiowanie contentu. Wiem bo podobny sposob buduje sobie zaplecze od kilku lat.

Możliwe, aż tak dokładnie sie nie znam tylko troche czytałem o robieniu tzw spamów i myślałem że o coś podobnego ci chodzi, ale skoro nie to mam kilka pytan: czy kontent bierzesz z jednej strony i potem jakieś swoje zdania dodajesz czy mieszasz kilka kontentów. Przy robieniu wyglądu strony korzystasz z jakiegoś szablonu, czy starasz się żeby każda była orginalna, no i czy wygląd jest jakiś że tak to nazwe profesjonalny czy może jak strona domowa wujka Zdzicha :) I czy poza dodawaniem linków do katalogów i linkowaniem stron podobnych jakoś jeszcze je pozycjonujesz czy zostawiasz samym sobie i tylko od czasu do czasu jakiś nowy content dodasz??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rss tematyczny z roznych zrodel, ale na temat, na ktory chce zrobic dana domene tj. na jaka fraze czy frazy chce ja wyciagnac, zamieniany na htmla z mod rewrite bez mapowania na G. szablon maja podobny schemat pliki inaczej sie nazywaj w sensie graficzne niekiedy maja zupelnie inne ustawienie. Napisalem, ze w miare mozliwosci odpowiem na pytania, ale nie pokusze sie do wytlumaczenia szczegolow gdyz tego mozna dowiedziec sie w odpowiednich miejscach lub te informacje sa zdobyte przez doswiadczenie czego z wiadomych przyczyn ujawnial nie bede. Poza katalogami trzeba cos z tymi linkami robic szukac mejsc i osob na wymiane linkow lub ich kupno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetny temat, oczywiście jak dla mnie. :) Teraz to znalazłem i jeżeli jest takie życzenie, bez problemu skonstruuję parę pytań:

 

Jak oceniasz własne doświadczenia w takim rozwoju domen. (zwolennicy literówe i typein - przedkładają je nad pozycjonowanie). I jaki przyjmujesz kierunek i czy na poważnie, jako konkretna inwestycja.

 

Jakie domeny - pl czy com, jaka treść - english czy polski, czy dostepne feed rss do tego się nadają (bo o tym w swoim czasie myslałem), jaka forma treści - minisite, blogi, a gotowe templates, inne: jakie ?, i jaka ocena tych treści. Czy znasz serwisy z dobrymi templates lub gotowoą treścią. Forma zarabiania - co opórcz adsense, affiliate ?

 

wydaje mi esię, że standardowe dodawanie do katalogów i w ogóle męczenie się nad pozycjonowaniem, to ?? chyba nie tędy droga, w internecie teraz chyba jest tyle róznych serwisów, że można promować strony na różne sposoby, m.in. co sądzisz o kupowaniu ruchu ?

 

Ten temat można by bardzo rozszerzyć. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dołączę się bo ja na domeny przybyłem z zakątków SEO. Moim zdaniem operowanie domenami (szacowanie wartości, potencjalnego ruchu, oparcie strony na tld) jest częścią pozycjonowania, ale jak ktoś chce na serio handlować o to pozycjonowaniu powinien wiedzieć więcej a nawet stosować : )

 

Jak oceniasz własne doświadczenia w takim rozwoju domen. (zwolennicy literówe i typein - przedkładają je nad pozycjonowanie). I jaki przyjmujesz kierunek i czy na poważnie, jako konkretna inwestycja.

 

Klika scenariuszy (dla rozładowania twoich fachowych pytań)

 

1. Super literówka

Handlowiec: Ok, mam super literówkę, 500uu dziennie, wysoki CTR na parkingu. Ewentulanie opycham domenkę za 0,6-3k PLN i jadę na Karaiby.

Pozycjoner: Super literówka, robie statyka [słowa kluvowe w treści, parę rss, gdzieś dalej katalog stron/agregator grup lub forum] - tematyka powiedzmy podobna do strony 'literowanej'. Instaluje AdSense, pozycjonuje. Po pół roku ruch z Google załóżmy taki jak z typeo - w sumie 1000uu dziennie. AdSense udający menu zarabia nieco lepiej niż parkowanie, strona jest warta więcej bo generuje większy ruch ale sprzedawać nie warto. Po jakimś czasie Page Rank 4, instalujemy system wymiany linków. Zarabiamy sprzedając linki z PR4 i mamy własną stronkę jako zaplecze czyli możemy na niej wrzucać własne linki.

 

Nieco inne podejście i polityka, w dłuższej perspektywie czasowej lepszy zarobek, więcej poświęconego czasu [ale to moje zdanie]

 

2. Domena serialu, ale inna niż oficjalna

Handlujący: sprzedaje za 6k PLN na Allegro i jedzie na Seszele

Pozycjoner: siada w weekend, instaluje prostego CMS seo-friendly, robi zalążek sajtu który dla innych wygląda porządnie, instaluje dobrze AdSense i pozycjonuje. Po miesiącu zarabia 5$ dziennie, potem więcej, a potem złapał filtr i zarobki spadły drastycznie, pod koniec serialowego szału sprzedaje serwis za 500 PLN i idzie spać

 

3. polska-chiny-euro-olimpiada.info.pl

Handlujący: buahahahaha, idę sprawdzić nowe newsy w sieci może jakaś domenka z tego będzie

Pozycjoner: Git. Dzwoni do zioma po fachu, umawaiają wspólnie zaplecze, skrypt agregujący rss, kupują linki na Allegro, pozycjonowanie pełną parą.... dupa, strona wylatuje z indeksu googla za duplicate content. Po 3 miesiącach kombinowania wraca, wbija się do czołówki na frazy olimpiada, chiny i polska euro (w dużym skrócie - czyli różne frazy) i Adsense zgarnia... aż po miesiącu filtr na frazę o olimpiadzie i znów zarobki spadły. Page Rank nie może wskoczyć ponad 3 więc linków się sprzedać nie da, system wymiany też cienko przędzie - trzeba było wyłączyć bo może on był źródłem kłopotów z Googlem.

 

4. stara domena z PR5 nieistniejącej firmy

Handlujący: parking, kasa leci, ale nikt nie chce kupić. Po roku los się uśmiecha i 3k PLN w kieszeni bo ktoś tego właśnie szukał

Pozycjoner: Ale czad. Określa tematykę, ładuje system wymiany linków, katalog stron albo inną przejściówka, generuje 3000 podstron (grupy dyskusyjne/rss/ebooki) - ładnie się indeksują, na każdej podstronie linki - pozycjonujemy inne nasze strony. Co miesiąc sprzedajemy kilka linków PR5 + punkty z programu wymiany linków, mało ofensywnie pozycjonujemy, z czasem wpada coś z Adsensa, potem domena dzięki wiekowi szybko na czołowe frazy wpada i w sumie co miesiąc 500 zł wpada.

 

Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem : ) Wniosek taki, że handlujący częściej jeździ na wakacje i ma szybciej kasę (albo jednorazowo po roku, dwóch) za to pozycjoner jak się postara może po prostu więcej zarabiać - dla niego parking to marnowanie domeny na której można sprzedawać linki, pozycjonować inne strony albo budować prawdziwy sajt (np. o2.pl :D )

 

Każdy z nich używa innych narzędzi i skryptów, te do wygasających domen są na wagę złota choć tych dla pozycjonera jest więcej i zależy kto ma jaką politykę (dodawarki, agregatory, wymiany linkami, generatory podstron, preselle). Pozycjonerzy mają też często klientów a handlowcy to skryte wilki : )

 

Chciałbym przy tym zauważyć, że pozycjonowanie to jakby najtańsza forma reklamy - zwykły user nawet nie wie, że wynikami się steruje. Powiązane z SEO jest SEM - AdWords w Google. Na zachodzie średnio za klika finansowego płąci siękilka dolców/€, zresztą dzięki reklamie w sieci Google jest wart 147 mld usd. jak się czegoś nie wypozycjonuje to się płaci i AdWordsem trzaska, czyli można klientom pozycjonowania prowadzić też kampanie AdWords, co jest sztuką.

 

Jakie domeny - pl czy com, jaka treść - english czy polski, czy dostepne feed rss do tego się nadają (bo o tym w swoim czasie myslałem), jaka forma treści - minisite, blogi, a gotowe templates, inne: jakie ?, i jaka ocena tych treści. Czy znasz serwisy z dobrymi templates lub gotowoą treścią. Forma zarabiania - co opórcz adsense, affiliate ?

 

Domeny - tld przede wszystkim, regionalne, byle nie aliasy czy inne az.pl - musisz sam poczytać. W Polsce pozycjonujesz po poslku, w Angli jest 8 razy trudniej (nasycenie rynku i świadomość klientów) - możesz po angielsku.

RSS to chyba najmocniejsze narzędzie pozycjonera. Grupy dyskusyjne, darmowy content z sieci, stawianie bloga, wiki, forum katalog stron itd

Gotowa treść - zmora pozycjonerów, templates - mało ważny (Google widzi stronę jak czytniki dla niewidomych -np. Lynx. Zamiast obrazków treści alt, treści nagłówków są ważniejsze/większe, z flashem ostrożnie). Zobacz na moje stronki w stopce (działa tylko 1dna ale 2 już linki zamieszczam żeby mi Google 'złapał' domenę)

Forma zarabiania - gotówka, przelew, barter, wymiana : ) pisałem ogólnie w scenariuszach. Zarabiasz na klientach, którzy się chcą wypozcjonować płacąc jak za usługę plus AdSens lub ogólnie programy partnerskie.

 

wydaje mi esię, że standardowe dodawanie do katalogów i w ogóle męczenie się nad pozycjonowaniem, to ?? chyba nie tędy droga, w internecie teraz chyba jest tyle róznych serwisów, że można promować strony na różne sposoby, m.in. co sądzisz o kupowaniu ruchu ?

 

Ciekawe co teraz powiesz na 'nie tędy droga'? : ) Poszukaj w sieci info, że za wypozycjonowanie legalnymi metodami stronki hazardu online na 1 miejsce ktoś był gotowy zapłacić milion dolarów (nie pamiętam szczegółów, może ktoś da linka). Kupowanie ruchu - niektórzy twierdzą że najlepszą formą pozycjonowania jest praca nad serwisem i tworzenie unikalnej treści, dzięki temu użytkownicy sami będą linkować (to w skrócie założenie Googla) więc zamiast kupować ruch - pracować nad jego źródłem (pozycjonować i robić dobry serwis : ) Zresztą AdWords to kupowanie ruchu, czyż nie? Kupiony ruch jest mało wartościowy - nie generuje odsłon, nie wraca, nie służy marketingowi wirusowemu, nie linkuje...

 

Ten temat można by bardzo rozszerzyć. :D

 

Co uczyniłem życząc powodzenia. Swoją drogą forum optymalizacja dot com - użytkownicy napisali łącznie 275,641 postów, mamy 8,623 zarejestrowanych użytkowników. Co tam pozycjonowanie, sprzedam domenkę i na Tatry będzie : )

ps. może to do FAQ wrzucić? : )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzisz DzieńDobry, jesteś zachwycony pozycjonowaniem i bardzo dobrze że to co robisz sprawia Ci ogromną przyjemność :D Chciałbym tylko zaznaczyć że to co wszystko opisujesz o taktykach pozycjonowania wymaga pewnej pracy i cierpliwości. W moim przypadku minimum raz w tygodniu myślę czy by nie zrobić czegoś pod Adsense ale poprostu mi się nie chce. Kalkulując czas jaki mógłbym poświęcić na robienie strony, wrzucaniu contentu, linkowaniu itd wiem ze moglbym znalezc kilka domen z gotowym juz ruchem i stabilnymi zyskami na parkingu. Zaletą parkingu jest to że robisz kiedy tylko chcesz a twoje zyski są ciągle takie same, w przypadku pozycjonowania jest wymagana ciągła praca. Parking można potraktować także jako niezłą inwestycje kapitału ( srednio 100% w ciagu 12 miesiecy ), przez co jest bardzo duzo ofert kupna domen z ruchem.

 

Dwie różne branże, dwie różne teorie. W rzeczywistości myśle że liczy sie (stabilny) zysk.

 

PS. Kupiony ruch jest mało wartościowy? Jesteś pewien?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zachwycony na pewno nie jestem bo niektóre praktyki pozycjonowania i samo w sobie sztuczne wpływanie na wyniki wyszukiwania zdrowe nie są : ) Nie jestem 'zapatrzony' w SEO - to trochę jak zmieniające się hobby, ciekawość świata, ale ciągle robię coś nowego. Świadomość internetu, statystyki, profile userów, domeny, serwery, SEM >> wszystko po trochu, jak na giełdzie - trzeba rozszerzać portfel inwestycyjny więc zachęcem osoby tylko siedzące w parkowaniu żeby poszperały z ciekawości same.

 

Ja myślę, że pokazałem że pozycjonowanie wymaga czasu, pracy, cierpliwości - często dostaje się łupnia (filtry, konkurencja, dziwne zachowania algorytmu) - mój post należy traktować z przymrużeniem oka. Handlowanie też opiera się na czasie : ) No i rozumiem, że dochody z parkingu są stabilne a czas pozycjonera ograniczony - ja mam stabilny zysk z innych działalności to może nie czuję tego za dobrze. Ludzie w domenach widzą dreszczyk emocji, można przypadkiem zaliczyć 365-dniówkę.

 

Moim zdaniem to jednak ta sama branża : ) a diabeł tkwi w szczegółach.

 

ad ps.: nie jestem pewien - ot moje zdanie że jest mniej wartościowy i wole kupować inne rzeczy niż ruch : )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tmi

Pewnie oboje Panowie macie rację.

Za polską domenę możemy dostać max kilkanaście, kilkadziesiąt tyś. zł, a za dobry serwis kwoty mogą sięgać miliona. Oczywiście, że tu potrzebny jest wkład pracy i przede wszystkim pomysł. Nie ulega wątpliwości, że niektóre domeny trochę się marnują na parkingu. Faktem jest, że przynoszą stałe dochody, ale potencjał ich jest dużo większy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@grzegorz

 

Oczywiście że niektóre sie marnują. Mam sporo takich domen, duzo planów ale nic z tego nie wychodzi. Myślę że dobrze trzymać się swojej specjalizacji. Jedni są pozycjonerami, inni zajmują sie domenami takimi inni takimi. Sam zajmuję się tylko domenami z ruchem. Pewnie gdybym miał robić wszystko naraz nic by z tego nie wyszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście że niektóre sie marnują. Mam sporo takich domen, duzo planów ale nic z tego nie wychodzi.

 

Też mam sporo domen i sporo planów, ale sam nie mam czasu ich realizować, a ludzi do współpracy nawet nie wiem gdzie szukać...

Share this post


Link to post
Share on other sites
a ludzi do współpracy nawet nie wiem gdzie szukać...

 

No chyba żartujesz : ) Fora, fora, fora, linkedin, goldenline, spotkania IT

Swoją drogą - handlujący chyba rzadko współpracują bezpośrednio bo to jednak można komuś wejść w paradę, a pozycjonerzy już chyba częściej wspólnie kombinują : )

 

Co do głównego tematu wątku - domena typu super-kredytmieszkaniowy.pl może być warta więcej niż kredytmieszkaniowy.pl jeśli tej drugiej google nie zaindeksował a ta pierwsza jest w top3 na frazę kredyt/kredyty mieszkaniowy/e [to obrazowy przykład]. Stąd równie dużo warta będzie domena pierwsza pod frazę euro 2012 niż sama euro2012.pl >> niektórzy kupują potworki bo wydaje im się że to na przykład łatwo wypozycjonować.

 

Stąd >> handlujący domenami musi mieć przynajmniej świadomość SEO i oceniać wartość na podstawie wyników w SERP, Page Ranku, wieku domeny (stare się pozycjonuje wyśmienicie), ewentualnego banu. Większość dobrych domen ma jednak niewiele wspólnego z SEO bezpośrednio (typo, typein, wygasłe, nazwy firm)

Share this post


Link to post
Share on other sites
No chyba żartujesz : ) Fora, fora, fora, linkedin, goldenline, spotkania IT

 

No dobrze, ale ja się obracam w środowisku raczej dalekim od tych wszystkich rzeczy, ze wszystkich moich znajomych, ja najbardziej się znam na robieniu stron www, bo znam składnię HTML. ;-) A szukanie ludzi po forach czy giełdach ogłoszeń niekoniecznie przynosi dobre efekty. Czekam, aż mi się siostrzeniec podkształci w tworzeniu WWW, bo właśnie kończy jakieś liceum profilowane gdzie go trochę nauczyli, i może jemu coś zlecę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupno ruchu ma tę zaletę, że łatwo szacujemy koszty i jak ktoś zna swoje przychody, to już łatwo obliczy zysk, dlatego wydaje mi się być lepszą opcją niż pozycjonowanie, oraz dlatego adsense arbitrage ma swoich zwolenników, poza tym nie rozumiem dlaczego ludzie zawężają sprawę do pl, dla mnie internet oznacza całość, a pl to nisza, w której wszystko dzieje się z opóźnieniem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widze, ze temat schodzi na bok i zaczyna sie wymiana pogladow wiec pozwole sobie interweniowac czego nie mogle uczynic z powodu braku czasu wczesniej.

 

1. Z moich wlasnych obserwacji wynika, ze przecietny handlarz domen ma nie wiele wspolneglo lub zupelnie sie nie zna na SEO dlatego bardziej przywiazywana jest waga do takich rzeczy jak literowki czy wyrwanie ciekawego adresu zwiaznego z jakas fraza. Doskonale to rozumiem, ale musze powiedziec, ze ten okres mam juz za soba ladne pare lat.

 

2. Od niedawna wytwarza sie nowy tred w sprzedawaniu czesto sredniach domen jesli chodzi o zama nazwe czy slowo uzywyte w konstrukcji, ale za to dobrze stojaca pod wzgledem PR w G. (osobiscie nie interesuje mnie PR, ale inne rzeczy) to ma swoje plusy dodatnie i ujemne (jak mawal Walensa) kupujac domene dla przykladu fjn394sao.com z PR=7 i stawiajac na niej zaplecze mozemy powiedzmy cos uzyskac, ale czy napewno czy domena nie straci swojej wartosci za chwile jesli sie ja przejmie takiej pewnosci nie ma.

 

3. Domeny "wypozycjonowane" stare bez konkretnej regulacji jesli chodzi o slowo/a ja twaorzace moze niejednokrotnie osiagac duza cene co wiecej moze ona byc nawet wyzsza on mniej srafionych ale wartosciowych "golych" domen, ale czy warto kupowac takie domeny "pozycjonowane" wg. mnie nie i taka moja rada - i nie oczekuje zeby kazdy sie z tym zgadzal.

 

Podsumowujac i odpowiadajac:

 

lisz55: nie moge Ci odpowiedziec na te pytania jak tez nie moge zrobic za ciebie wielu innych rzeczy wskazalem odpowiednie kierunki ale nie wezme na cie na plecy i nie bede nosil cie tymi drogami. Wiec nie moge ujawniac tego co sam osiadlem tj. wlasnej wiedzy, ktora dlugi czas zdobywalem, ale cala ta wiedza (z nielicznymi wyjatkami) jest dostepna dla kazdego, wystarczy poszukac na forum PiO.

Share this post


Link to post
Share on other sites
a pl to nisza, w której wszystko dzieje się z opóźnieniem

 

to ma swoje plusy - patrzysz co się dzieje na świecie i przenosisz to do .pl. Polska też jest dobrym rynkiem i wciąż rozwijającym się i chyba warto tu inwestować po porostu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temat tak się rozwinął, że warto zrobić małe podsumowanie, głowna teza tematu, to, że pozycjonując samemu średnią domenę, można na niej nieźle zarobić, w domyśle, nie gorzej niż na literówkach, w tej kwestii jak pisałem, róźne są zdania, i wg mnie nie padły tu argumenty przchylające szale na jedną ze stron, po prostu dowiedzieliśmy się, że są różne zdania i możliwości, bo brak porównań choćby kosztów i uzyskanego ruchu.

 

padła tez kwestia, a może nie pozycjonować, a kupowac ruch, bez kontynuacji, a szkoda, bo to jest poważna konkurencja dla pozycjonowania, nie grozi tutaj zmiana mechanizmów Google i nagły spadek w pozycji,

 

"ale musze powiedziec, ze ten okres mam juz za soba ladne pare lat." + "niedawna wytwarza sie nowy trend w sprzedawaniu czesto sredniach domen" - czyli jak rozumiem z całości, nazwa domeny nie jest za bardzo istotna, może być średnia, niespecjalna, bo i tak można ją wypozycjonować i zarobić na ruchu, jednak czy nie lepiej, skoro inwestuje się w nią czas i pieniądze, zainwestować na początku w sama domenę, choćby inwencję, by domena miała wartość sama w sobie, by nazwa była charakterystyczna ? i jeszcze pytanie, pojawił się ?, na ile jest nowy ? i na ile jest silny i istotny ? czy też jest to może standardowe zajęcie pozycjonerów

 

"ale czy warto kupowac takie domeny "pozycjonowane" wg. mnie nie" - i tu też pytanie dlaczego stare domeny z ruchem są złe, czyżby ten ruch niekoniecznie odpowiadał naszemu projektowi, więc jest mniej skuteczny, czy też za drogo są cenione

 

może podsumuję:

- kupowanie domen z ruchem - literówki lub frazy

- własne pozycjonowanie typu katalogi, linki, nazwa domeny średnia, a treść na 2 planie

- rozwój domeny poprzez - tworzenie stron z treścią dobrej jakości,

- kupowanie starych domen wypozycjonowanych z ruchem

- kupowanie ruchu - różne formy

 

najlepiej jakby odnieść się do każdej z tych możliwości i ocenić, choćby na szybko w skali 1-6/6 lub z bardziej szczegółowym wyjaśnieniem, bo jak na razie trudno na podstawie tego co zostało napisane trudno dokonać porównań i wyciągnąć konkretne wnioski jaką kto ma ocenę poszczególnych form zarabiania na domenach

 

ps. ale najistotniejsze, że temat jest jednym z ciekawszych na forum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod względem korzyści finansowych, z mojego doświadczenia:

 

- kupowanie domen z ruchem - literówki lub frazy :: 5 (minimalna inwestycja, szybki zysk)

- własne pozycjonowanie typu katalogi, linki, treść na 2 planie :: 2 (mozolne i niepewne)

- rozwój domeny poprzez - tworzenie stron z treścią dobrej jakości, :: 5 (najlepszy sposób na duże pieniądze, ale długotrwały)

- kupowanie starych domen wypozycjonowanych z ruchem :: 4 (trzeba mieć pieniądze na zbyciu)

- kupowanie ruchu - różne formy :: 0 (nie wiem, nigdy nie próbowałem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ogólnie nie widzę problemu jeśli chodzi o takie ocenianie - pytanie ważniejsze to co się najbardziej opłaca w porównaniu do czasu, jaki trzeba na to poświęcić (wbrew pozorom ryzyko można niemal wyeliminować) i/lub - pieniędzy.

 

Powtórzę - wg mnie ocena SEO (wiek domeny, PR, SERP position, przekierowania, poprzednie treści) należy do całej wartości domeny - w zależności od tego kto na co zwraca uwagę i w jakim celu domenę kupuje - od 10% do 90%

 

Czyli dla przykładu s7vsui37b.net.pl może być warta 0 dla osoby która nie sprawdzi jej PR, wieku. Jeśli domena miała PR5 i ma np. 10 lat (co dla słabych domen wcale nie jest rzadkie) to jej wartość może nawet dojść do 200 zł (100 zł na pewno)

 

Kupowanie domen to małe ryzyko, przeciętne koszty, dość łatwa wycena, mało czynników wpływających na wartość (tych głównych) - zwykły internauta ma intuicję czy domena jest wartościowa czy nie.

 

Pozycjonowanie - kosztuje czas, choć może być tanie, przeciętne ryzyko, wymagana wiedza wstępna. Literówek zaparkowanych pozycjonować nie ma sensu. Ale inne domeny na sprzedaż - niewielkim kosztem można zdecydowanie podnieść wartość.

 

Przykład: pozycjonuję (mało ofensywnie - prawie bez ryzyka) pekin-2008.pl, jest po 3 miesiącach od kupna na 5 miejscu na frazę Pekin 2008 i pnie się w górę na podobne hasła, osiągnie pewnie PR3 i już jej wartość wzrasta nieproporcjonalnie więcej co do czasu, jaki nad nią spędziłem (owszem, mam narzędzia i bardzo małe zaplecze).

 

Każdy niech się zajmuje tym w czym się czuje pewnie, ale niech przynajmniej ma świadomość że domena to nie tylko suchy tekst.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jako ze zajmuje sie zarowno SEO (pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych) jak i handlem domenami chcialbym wam pokazac jak z niby malo wartosciowej domeny zrobic domene, ktora moze byc warta kilka lub kilkanacie tys. zl kwestia samo zaparcia i dobrego klienta.

 

Ja tez tak uwazam, tylko ze ja ani nie zajmuje sie handlem domenami, ani pozycjonowaniem, ani robieniem profesjonalnym stron internetowych. Po prostu interesuje sie domenami, na tym forum w dziale wycen domen raczej nie wyceniam konkretnie domen na iles tam PLN itd. gdyz tez uwazam, ze jesli ktos zrobi dobry content i nazwa bedzie kladna, dzwieczna, prosta, niosaca przeslanie, to pozycjonowanie nie bedzie potrzebne.

 

chcialbym wam pokazac jak z niby malo wartosciowej domeny (aparatycyfrowe.net.pl)zrobic domene, ktora moze byc warta kilka lub kilkanacie tys. zl .

 

No az taka malo wartosciowa ta domena nie jest. Jest to co prawda .net.pl, ale jednak wazne, ze w nazwie ma "aparatycyfrowe". Nie jest z myslnikiem, nie ma dodatku 24, ani aparatycyfrowe-shop.net.pl czy cos takiego, wiec az taka zla nie jest. wiem, ze zawsze latwiej bedzie wstukac koncowke .pl niz .net.pl, ale jesli zrobisz dobry content, tzn jesli ktos zrobi dobry content i przyciagnie uwage uu (czyt. klientow) to taki ktos zrobi sobie bookmarka i adres sie nie liczy dla niego, inny znow latwo zapamieta chocby i koncowke .net.pl, takie jest moje zdanie. Nie opieram sie na jakichs wynikach badan, ktore koncowki sa latwo zapamietywane, czesto rowniez latwosc wypowiedzenia nawzy domeny wplywa na jej zapamietywanie i o tych czynnikach nalezy pamietac, a nie o jakichs tam SEO, podciagnieciu domeny w Google przez dodawanie do katalogow. Wszyscy w koncu poslugujemy sie jezykiem. Sam rowniez obecnie mam domeny na pewne charakterystyczne frazy, dla ktorych jednak .com lub .pl sa zejete, ale licze na przyciagniecie uwagi contentem do moich serwisow i wybieram taka koncowke, zeby byla bardzie cala nazwa dzwieczna. Bo jesli ktos szuka darmowej informacji na jakis temat to skupi tez uwage na koncowce .info. Jesli ktos robi serwis typu web 2.0 to nie zaszkodzi koncowka .net itd. Wlasnie ostatnio zarejestrowalem ostatnia wolna domene globalna do pewnego przedsiewzieca zwiazanego z consultingiem. Inne dopmeny byly zajete, a .biz wolna i moim zdaniem do dzialalnosci biznesowej ta (obok .com) bardziej pasuje niz cala ta sama nazwa pod .net, .info a tym bardziej .org

 

Tak jak pisalem wyzej, lubie szacowac potencjal domen ze wzgledu na ich budowe jezykowa, na skladnie, na potencjal i mozliwosc wykorzystania na konkretne projekty itd. niz mowic bezposrednio ze warta domena reg fee. No czasem nie ulega najmniejszej watpliowdci ze domeny poddane tu wycenie to ninje lub warte mniej niz zero PLN.

 

PS He he, wiem, ze narazilem sie specom od SEO, ale ja zadnej ze swoich odmen nie zamierzam jakos tam specjlanie super pozycjonowac. O kod dbac,oczywiscie, Wlasnie postawilem serwis na silniku WordPressa i jest pieknie. W ciagu miesiaca na fraze niezwykle "competitive" w moim fachu jestem juz na gorze drugiej strony...A nie mam zadnego zaplecza, zadnych linkow z innych moim domen, stron z odpowiednim do tej frazy contentem, wiec jestem ciekaw, co tez wyniknie, jak takie strony zrobie i podlinkuje do mojej stronki, he he he...A wiec bez duzego wysilku powinienem byc na pierwszej stronie i na razyie mi to wystarczy. Wlasnie jak przegladam rozne strony i widze spamowe zaplecza wypelnione contentem, to sie wk....m strasznie, ze tyle tego chlamu jest na necie. Zamiast jakies tysiace innych zbednych stron lepiej jeden site z jedwabistym contentem i marketingiem szeptanym i to przyciagnie uwage wielu klientow.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×