Jump to content
DawPi

Broadband? Polska na szarym końcu w OECD

Recommended Posts

20080522-qq6ifipty6uj7fwi7gnqu6fmn9.jpg

 

Wśród 30 krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - Polska zajęła haniebne 27. miejsce pod względem dostępu do łącz szerokopasmowych. Wg ostatniego raportu tylko 8,8% Polaków ma dostęp do broadbandu!

 

Ars technica ekscytuje się tym, że zimne i mroczne kraje Europy takie jak Szwecja, Norwegia, Finlandia i Islandia wygrywają z (zawsze ciepłym i słonecznym) USA pod względem dostępu do łącz szerokopasmowych. Między liderem rankingu Danią a USA faktycznie jest spora - dziesięcio procentowa różnica (USA - 23,3%, Dania - 35,1%) ale to i tak nieporównywalne z tym gdzie jesteśmy my (8,8% !!!).

 

Co gorsza mamy koszmarnie słabą dynamikę wzrostu. Od zeszłego roku dostępu do broadbandu wzrósł o 1,87% - i to też daje nam 27. miejsce w OECD.

 

Więcej informacji: http://yashke.com/2008/05/22/broadband-pol...m-koncu-w-oecd/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed chwilą napisałem o tym, że politycy mówią o tym, że w Polsce trzeba zwiększyć dostępność łącz szerokopasmowych, a na zachodzie możesz mieć już w domu światłowód. Po co zakładać szerokopasmowy? Można pominąć i od razu światełko zakładać. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
16.000 Kbit/s - pozdrawiam (DE) :)

 

Chwalipięta. :D W Polsce wydaje mi się, że jedyne szybkie łącza, które można nazwać prawdziwym broadbandem (20 Mbps) bez limitów, w normalnych cenach ma UPC http://www.upc.pl/internet/ultra 149 zł/m-c brutto.

 

Poza tym jest jeszcze TP SA. Tu już cenowo nie jest tak różowo - 2 Mbps to 139 zł/m-c brutto, a 6 Mbps to 159. :P

 

No ale biorąc pod uwagę, że w Polsce dla wielu osób różnica między 20-30 zł/m-c za net a 139 jest spora to nie ma się co dziwić, że wybierają 256 kbps i mniej. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chwalipięta. :)

 

OK, zapomnialem dodac: przyjemnosc ta kosztuje mnie az 25 € / m-c :D

 

NIesmialo wtrace jeszcze tylko cos na temat cyfrowej telewizji (DVB-T)

 

Ponizej obecny (stan z 20.12.2007) zasieg DVB-T w DE

 

- pelny pomaranczowy oznacza pelen dostep stacji komercyjnych i publicznych

- pomaranczowy w paski - dostep publicznych stacji

- niebieski w paski - planowane uruchomienie w tym roku

 

dvje9.jpg

 

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irlandia, O2 broadband :)

Średni transfer: 1,2 KB / sek w nocy

Do 100 - 120 KB / sek w dzień (Średnio 30 - 80). Rozłącza co parę minut i udaje niewiniątko.

Dodać muszę, że sceptycznie podchodzę do tego raportu, bardzo dużo tubylców korzysta jeszcze z modemów, teraz eircom rozpoczyna ekspansję z ofertami podobnymi do tych z początków Neo. "Dobre" łącza są w bibliotekach, szkołach. Dla "zwykłych zjadaczy chleba" przewidziano wspomniane wyżej O2 broadband, "stałki" Eircomu i Vodafone broadband.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
16.000 Kbit/s - pozdrawiam (DE) :)

W DE możemy mieć nawet 50 MBit/s za tylko 85 E/miesiąc ;) Przynajmniej w dużych miastach takich jak Monachium ;)

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy nie interesowałem się tym tematem szczegółowo ale zastanawia na ile i jak są te możliwości wykorzystywane w praktyce ?

I czy tak naprawdę wszystkim niezbędne są łącza szerokopasmowe ?

Oczywiście, że lepsze jest np. Porsche od Aygo ale jeśli ktoś podjeżdża tylko do sklepu na małe zakupy, to i tak nie wykorzysta wszystkich możliwości auta sportowego. I niewiele da mu dostęp do położonej w sąsiedztwie autostrady.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nigdy nie interesowałem się tym tematem szczegółowo ale zastanawia na ile i jak są te możliwości wykorzystywane w praktyce ?

I czy tak naprawdę wszystkim niezbędne są łącza szerokopasmowe ?

Hmm, sam nie wiem, bo np. nigdy nie testowalem np 256 kbps czy innej neozdrady, ale na tym, co mam, moge jednocześnie:

 

- oglądac filmy w streamingu na www.maxdome.de

- ogladac (juz w niedziele kolejne) zawody Formuly 1 (tez w streamingu na www.rtl.de)

- sluchac radia online np na live365.com czy winampie

- ogladac jedoczesnie Fakty na tvn24.pl/fakty.html oraz Wiadomosci na http://www.itvp.pl/event/wiadomosci/

- zasysac filmy z YouTube

i to wszystko jednoczesnie

 

nie moge powiedziec, czy byloby to mozliwe, gdybym mial np 256kbps, bo nigdy nie porownywalem, wiem tylko, ze te rzeczy, ktore wymienilem robie czesto symultanicznie :) i nie wyobrazam sobie, zeby mi cos tutaj mialo co chwile buforowac i sie zacinac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja rozumiem jakie to daje możliwości ale miałem na myśli tych, którzy wykorzystują komputery tylko jako inteligentne maszyny do pisania oraz do wysyłania poczty z małymi załącznikami.

Śmiem przypuszczać, że mnóstwo osób wykorzystuje tylko niewielką część możliwości jakie daje komputer czy telefon komórkowy.

I dla nich może to nie być konieczne - przynajmniej w tej chwili.

 

To troszkę tak jak w tym dowcipie o noclegu w hotelu pięciogwiazdkowym :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To troszkę tak jak w tym dowcipie o noclegu w hotelu pięciogwiazdkowym ;)

to mógłbyś go przytoczyć

 

umberto: jaki sens jest oglądać 3 rzeczy naraz i słuchać radia? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
to mógłbyś go przytoczyć

Małżeństwo zmęczone długą podróżą postanowiło zjechać do pierwszego napotkanego hotelu.

Rano, po śniadaniu, postanowili uregulować za nocleg i kontynuować podróż.

Gdy usłyszeli w recepcji, że mają zapłacić aż 700 zł, poprosili kierownika.

Ten im tłumaczy, że to hotel pięciogwiazdkowy i, że mieli do swej dyspozycji kort, basen, konie, pole golfowe itp.

- A jeśli Państwo nie skorzystali to już nie moja wina...

Mąż sięgając do portfela mówi: w takim razie tu jest 700 zł ale ... 500 zł z tego zostawiam dla siebie.

Kierownik zdziwiony pyta dlaczego ?

- To zapłata za seks z moją żoną - całą noc była do dyspozycji, a jeśli Pan nie skorzystał, to już nie moja wina ... :)

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma nawet o czym marzyc. W wiekszosci biur przegladarki nie maja nawet zainstalowanego FlashPlayera i po wejsciu na strone z flashem wzywa sie informatyka, bo 'cos jest nie tak' ... Polska to 3-ci swiat jesli chodzi o lacza internetowe. Mozna to zbadac chocby po ilosci pobran FF3 w Sieci: my mamy ponad 200 tysiecy, kiedy nasi zachodni sasiedzi - marne 2,5 mln'a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOLDO, w stopce masz linki do zaparkowanych stron, więc spodziewaj się szybciej niż później bana ze strony SEDO. Chyba ze kolekcjonujesz bany :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Polsce myślenie o światłowodach to jeszcze za wcześnie, w moim mieście mam cztery "profesjonalne" firmy dostarczające Internet(nie licząc tpsa), ze wszystkich musiałem po jakimś czasie, uciekać, z powodu ich profesjonalizmu, gdzie net wysiadał z powodu deszczu, nalotu Ufo, itp. Teraz siedzę od kilku lat w nie dużej amatorskiej sieci i wszystko działa, a jak jest jakiś problem, to potrafią w 5minut przybyć, nawet w niedziele wieczorem. Nic po szybkim szerokopasmowym Internecie, jak będą się tym zajmować „profesjonalne firmy”, gdzie 5minut net jest, drugie 5minut nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzieki umberto, domeny wpisalem w sygnaturke jeszcze przed ich zaparkowaniem, a ze nie zagladam tutaj czesto wylecialo mi to z glowy. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście, że lepsze jest np. Porsche od Aygo ale jeśli ktoś podjeżdża tylko do sklepu na małe zakupy, to i tak nie wykorzysta wszystkich możliwości auta sportowego. I niewiele da mu dostęp do położonej w sąsiedztwie autostrady.

Wykorzysta ten co podjeżdża bokiem. :) Na dodatek jaka przyjemność nawet z najmniejszych zakupów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ROK MINĄŁ i jest kolejny raport OECD

 

Organizacja najbardziej rozwiniętych krajów świata (OECD) w raporcie poświęconym szybkiemu internetowi wyliczyła, że średnia reklamowana prędkość łącza w ub.r. wynosiła u nas 4.313 kb/s. Jak podaje "gazeta Prawna” tylko Turcja i Meksyk mają wolniejsze łącza. Średnia OECD to 17.412 kb/s. Najszybszymi łączami mogą pochwalić się: Japonia 92.846 kb/s oraz Korea Południowa - 80.800 kb/s.

 

OCED policzyło cenę 1 Mb/s z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza. Z raportu wynika, że w Polsce w końcu ub.r. kosztował on 32,59 dol, co jest niemal najwyższą ceną na świecei. Drożej było tylko w Meksyku - 64,9 dolara.

 

Najtaniej jest w Korei Południowej - 0,85 dol.. Z kolei w największych krajach Europy Zachodniej 1 Mb/s kosztuje od 3,3 dol. we Francji do 14,19 dol. Hiszpanii.

 

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/.../KRAJ/701293788

 

 

NIe wiem jak to wygląda z inwestycją w infrastrukturę, ale przynajmniej w cenach się coś ruszyło:

 

1729_f5f1.jpeg

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,3...o_internet.html

 

Najciekawsza wydaje się oferta UPC tylko 90 PLN za 15 Mbit/s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby nie walka UKE i innych regulatorów z Telekomplikacją, to w Polsce prawdopodobnie wciąż słyszelibyśmy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Był raport o broadband, teraz internet w komórce

 

Od środy obowiązują nowe maksymalne ceny rozmów komórkowych i SMS-ów za granicą

 

Oprócz tego

 

od 1 marca 2010 r. operatorzy będą zobowiązani do zaoferowania klientom limitów na korzystanie z transmisji danych w roamingu, z których co najmniej jeden nie przekroczy równowartości 50 euro. Po wykorzystaniu 80 proc. wybranego limitu operator wyśle do klienta ostrzeżenie, a po wykorzystaniu limitu klient będzie mógł wybrać, czy chce dalej korzystać z usługi transmisji w roamingu, czy zostaną one podczas tego wyjazdu zablokowane.

 

muszę się przyznać, że jak czytam takie newsy (tym razem nie dotyczą one jedynie Polski, a całej Europy i świata), to się zastanawiam, które tysiąclecie własnie mamy i jak dalej czytam o cenach i limitach transferów

 

Play - 1 MB w roamingu w Unii Europejskiej kosztuje 5 zł, czyli 50 gr za 100 kB. Co ważne, nie ma znaczenia, w czyjej sieci zaloguje się za granicą użytkownik Play Online.

(...)

W Polkomtelu roamingowa transmisja jest o połowę droższa niż w Play i kosztuje 1 zł za 50 kB, w Orange podobnie. U pomarańczowego operatora można jednak skorzystać z promocji i dostać co miesiąc pakiet 3 MB do wykorzystania na dostęp do internetu lub obsługę poczty elektronicznej podczas pobytu za granicą.

 

Era jest znacznie tańsza - cena to tylko 80 gr, jednak opłata roamingowa na terenie Unii jest pobierana co 100 kB.

 

Koszty w Erze można jedna k obniżyć - korzystając z ponad 40 tys. punktów hotspot na całym świecie. Koszt takiej usługi wynosi od 5,37 zł za każde rozpoczęte 10 minut bez limitu transmisji danych.

 

 

... to przed moimi oczami pojawia się taki archaiczny obraz Billa Gatesa, który kiedyś powiedział, że każdemu wystarczy tylko 512KB RAM. Super, przy obecnej technologii każdemu wystarczy limit paręset kb danych w komórce. No bo kto jest w stanie zaplacic wiecej?

 

Dżizus, jak długo jeszcze będziemy w epoce kamienia łupanego i nie bedziemy mogli swobodnie przegladac internet placac jakas zryczaltowana ludzka taryfe, ktora nie bedzie przyprawiala nas o palpitacje serca ze wzgledu na nieustanne myslenie: "czy juz cholera przekroczylem te 500kb danych, bo wiecej nie jestemw stanie zaplacic"?

 

Aha, super cena w Polkomtelu. 1zł za aż 50kb danych. No gratulacje. Wyśmienicie po prostu.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i tak czekam az w koncu za abonament w wysokosci 50zł bedzie sie mialo nieograniczone rozmowy, smsy, mmsy, internet na calym swiecie ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mamy najmniej światłowodów w Europie, a polski rząd nagle rezygnuje z ustawowego obowiązku ich kładzenia w nowych budynkach.

(...)

Większość internautów w Polsce wciąż łączy się z siecią z prędkością 1-2 Mb/s. Dziś to niemal żółwie tempo, bo operatorzy testują łącza tysiąckrotnie szybsze.

- Światłowody umożliwiają korzystanie z nowych usług w internecie, jak telewizja trójwymiarowa czy programy w wysokiej rozdzielczości - mówi "Gazecie" Hartwig Tauber, dyrektor generalny FTTH Council Europe, organizacji promującej technologię światłowodową. - Ale też umożliwiają telepracę, e-learning, czyli naukę na odległość, czy zdalną opiekę nad osobami starszymi - dodaje.

(...)

- Popierany przez resort infrastruktury zapis o światłowodach przetrwał uzgodnienia międzyresortowe - mówi nasze źródło. - Przepadł pod koniec zeszłego roku, gdy pracę nad projektem zaczął rząd. Po prostu znikł.

 

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,763297...omunikacji.html

 

A jednocześnie Dr Dominik Batorski, socjolog internetu, tłumaczy "Polacy migrują do internetu" (uwaga, plik mp3, html). Wspomina również o domenach :ph34r: Niestety nie zauważa on, że podstawową przeszkodą w korzystaniu z sieci, a szczególnie z telewizji internetowej czy VOD jest właśnie przepustowość i szybkość łączy. I co z tego, że powstają serwisy takie jak vod.onet.pl, waszefilmy.gazeta.pl, plejada.pl, seriale tvp, ipla.tv, wp.tv, iplex.pl i inne, jak oglądanie filmów przy prędkości 1-2 Mbit to nieporozumienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×