Jump to content
Kangur

Zgoda na używanie TM

Recommended Posts

Z wywiadu, który W. Zajkiewicz udzielił dla Webhosting: http://webhosting.pl/kategorie/webhosting/...em_zajkiewiczem

wynika, że używa on domen, które są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym ( np. barum.pl czy semperit.pl ).

Jednocześnie oświadcza, że nigdy nie miał kłopotów prawnych z tego tytułu.

Czy aby uzywać domen z zastrzeżonymi frazami, trzeba mieć pisemną zgodę od właściciela TM ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domyślam się ze nie ma żadnej zgody.

 

Dlaczego ten pan jest ciągle nazywany królem polskich domen? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli domeny to (internetowe) nieruchomości a on ma ich dużo to niektórzy mają skojarzenia z wielką ilością posiadłości ziemskich królestwa i uznali zapewne, że magnat to za mało.

Ale chyba jest królem opon skoro nikt z producentów go nie rusza.

Prawdopodobnie na używanie tych domen jest więc przyzwolenie ze strony firm.

Nawet jeśli W.Z. nie jest królem opon to ma silniejszą pozycję niż dystrybutor farbydulux.

Share this post


Link to post
Share on other sites
240k/4300 domen = 55,8 zł rocznie, jak to możliwe, jeżeli nask pobiera 60 ?

Nie wszystkie to dot pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy artykul/wywiad, duzo ciekawycyh przykladow, ale tez duzo ogolnikowych sloganow

 

Wywiad mozna obejrzec rowniez

 

korzystając z okazji, chcę poruszyć także sprawę końcówek .eu. Handlujący domenami bardzo szybko wykupują domeny z tymi końcówkami, a później je parkują. Według mnie takie zabiegi zniechęcają ludzi do wpisywania adresów z końcówką .eu, bo wiedzą oni z góry, że na tej stronie „niczego” nie ma. Oczywiście nie wszystkie adresy .eu tak wyglądają, ale w wypadku tej końcówki jest tego najwięcej. Jeśli taki stan rzeczy się nie zmieni, wartość adresów kończących się na .eu może według mnie gwałtownie spaść. Właściciele tych domen traktują je jako lokatę kapitału.

generalnie trafil w sedno sprawy. Ja np. z mojej branzy nie spotkalem jeszcze domeny .com czy .net, pod ktora by byla witryna odpowiadajaca tematyce domeny (dotyczy angielskich hasel). Zamiast tego sa jedynie reklamy (parkingi).

 

(...)w ostatnim okresie dostałem kilka ofert odkupienia należących do mnie adresów – oponyrolnicze.pl, oponyciezarowe.pl i samochodyciezarowe.pl. Oferty te opiewały na kwoty sześciocyfrowe.

;) nieźle

Share this post


Link to post
Share on other sites
generalnie trafil w sedno sprawy. Ja np. z mojej branzy nie spotkalem jeszcze domeny .com czy .net, pod ktora by byla witryna odpowiadajaca tematyce domeny (dotyczy angielskich hasel). Zamiast tego sa jedynie reklamy (parkingi).

 

Poruszałem tę kwestię na konferencji, dowiedziałem się że eurid planuje w związku z tym rozdawać ulotki informacyjne zachęcające do rejestracji .eu. Co kraj to obyczaj...

 

;) nieźle

 

Widzę tu tylko dwie opcje. No, może trzy...

1) chodzi o kwoty xxxx,xx zł,

2) oferent wycofał się z transakcji gdy zdał sobie sprawę że za dużo zer mu się napisało,

3) ofertę złożył sobie sam pan Z., z innego maila.

 

W przeciwnym wypadku nie mogę się nadziwić, dlaczego ich od ręki nie sprzedał...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"...Oferty te opiewały na kwoty sześciocyfrowe..."

 

A może miało być sześciokołowe ( 6k ;) )? Taka kwota byłaby nietrudna do osiągnięcia.

Ostatecznie niektóre pojazdy rolnicze i ciężarowe mają po sześć kół a każde potrzebuje opony ;)

 

Jest też druga opcja - nieraz poruszana na forum - przywiązanie do swych ulubionych domen.

Każdy chyba takie ma w swojej kolekcji.

Jeśli tak jest to dostępne są jeszcze inne do kompletu.

Może się przydadzą:

oponymozgowe.pl

o-pony.pl - dla powozów ciągniętych przez kucyki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podam przykład: niedawno udało nam się uratować domenę zaprzyjaźnionej firmy właśnie poprzez założenie opcji. Zapomnieli oni przedłużyć ważność swojej domeny, a dzięki temu, że założyliśmy wcześniej – profilaktycznie – opcję, ich adres internetowy pozostał w ich rękach.

Ten fragment najbardziej mi się spodobał ;)

Zresztą widzę, że anglikowi też.

Share this post


Link to post
Share on other sites
warto przeczytać komentarze pod wywiadem, i może włączyć się do rozmowy ;)

 

na razie biznes opony.net jest owiany jakas taka aura tajemniczosci na polskim rynku domen (wiadomo, nikt nie chwali sie swoimi domenami bez potrzeby), jednak, zeby cos konkretnego moc powiedziec, trzeba by chociaz znac, ile procentowo sposrod swoich domen pan Zajkiewicz ma samych .pl-ek oraz w ilu procentach z zaindeksowanych domen na kluczowa fraze znajduje sie w gogole w top5, jak rowniez, ile procentowo wejsc na swoje domeny jest z bezposrednio "z palca". za duzo to to nie powie, ale zawsze wiecej niz to, ze "mamy obecnie ponad 4 tys. domen"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym się chętnie dowiedział ile ma domen z egzotycznymi rozszerzeniami, np. z .us ?

Póki co wiem, że są to opony.us i bieszczady.us ale możliwe, że jest ich dużo więcej.

 

A przy okazji czy ustrzykidolne.pl , ustrzykigorne.pl oraz inne podobne są wolne od rozszczeń prawnych ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taaa sześciocyfrowe, chyba po przecinku ;)

 

W tym samym artykule jest mowa o domenie widlak.pl jako chyba przyklad spektakularnej transakcji. Swoja droga bardzo przecietna transakcja przy tych 6-cio cyfrowych ofertach. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z wywiadu, który W. Zajkiewicz udzielił dla Webhosting: http://webhosting.pl/kategorie/webhosting/...em_zajkiewiczem

wynika, że używa on domen, które są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym ( np. barum.pl czy semperit.pl ).

Jednocześnie oświadcza, że nigdy nie miał kłopotów prawnych z tego tytułu.

Czy aby uzywać domen z zastrzeżonymi frazami, trzeba mieć pisemną zgodę od właściciela TM ?

 

Powiem tak... nie ma takiej siły na świecie która by mnie uspokoiła że domena założona po założeniu TM jest bezpieczna. Jeżeli jest to odmienna działalność i słowo to pal cześć ale nazwy sztucznei tworzone takie jak youTube, Google, Yahoo, Bebo etc etc są bardziej skomplikowane.

 

Stara dobra zasada to mieć wszystko na papierze i wtedy nie ma niedomówień. Development domeny to lata ciężkiej pracy więc uczuliłbym wszystkich domeniarzy żeby dobrze zabezpieczali swoje interesy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powiem tak... nie ma takiej siły na świecie która by mnie uspokoiła że domena założona po założeniu TM jest bezpieczna. Jeżeli jest to odmienna działalność i słowo to pal cześć ale nazwy sztucznei tworzone takie jak youTube, Google, Yahoo, Bebo etc etc są bardziej skomplikowane.

 

Stara dobra zasada to mieć wszystko na papierze i wtedy nie ma niedomówień. Development domeny to lata ciężkiej pracy więc uczuliłbym wszystkich domeniarzy żeby dobrze zabezpieczali swoje interesy.

 

Widze, ze niezle eldorado z domenami z TM musiales uskuteczniac, skoro tyle wiesz na temat ochrony znakow towarowych <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widze, ze niezle eldorado z domenami z TM musiales uskuteczniac, skoro tyle wiesz na temat ochrony znakow towarowych <_<

 

Musiałem przyjść przyspieszony kurs prawa związanego z domenami, to fakt :P lol

 

Przyznaje, przegiąłem raz czy dwa, dostałem list od adwokatów Louis Vuitton, ale do sądu nei dali mnie rady zaciagnąć bo jestem uparty i nie bardzo wierzę w pogróżki. Sprawa zresztą skończyła sie ugodowo bo domena nie była warta kosztów mojego adwokata. Ale naprawdę to dokształciłem się jak jeden koleś z Tel Avivu próbował wykupić TM na moją domenę (tu właśnie dowiedziałem sięna temat prawa do rejestracji TM vs. domena) Nie powiem, najadłem się strachu no bo temat był dla mnie nowy a do adwokata nie chciałem iść nieprzygotowany. Dlatego teraz wiem jak to się odbywa i gdzie warto powalczyć a gdzie jest pozamiatane.

 

Z autopsji widzę że 75% pozwów lub listów od adwokatów to tak zwane po ang. fishing (łowienie). Jak sieim uda to jest OK i ich klient sięcieszy bo domenę przejął tanio, a jak nei to trudno. Koszt takiego listu to $50-$200 także do przeżycia.

 

 

Wracając do tego artykułu.... to ten "król domen" to lekka przesada :P Król opon, może tak ale domen?

Ja osobiście wolałbym mieć portfolio Artura Grzymały gdzie pełno jest rewelacyjnych keywordowych domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Musiałem przyjść przyspieszony kurs prawa związanego z domenami, to fakt <_< lol

 

Przyznaje, przegiąłem raz czy dwa, dostałem list od adwokatów Louis Vuitton, ale do sądu nei dali mnie rady zaciagnąć bo jestem uparty i nie bardzo wierzę w pogróżki. Sprawa zresztąskończyła sie ugodowo bo domena nie była warta kosztów mojego adwokata. Ale naprawdę to dokształciłem się jak jeden koleś z Tel Avivu próbował wykupić TM na moją domenę. Nie powiem, najadłem się strachu no bo temat był dla mnie nowy a do adwokata nie chciałem iść nieprzygotowany. Dlatego teraz wiem jak to się odbywa i gdzie warto powalczyć a gdzie jest pozamiatane.

 

Z autopsji widzę że 75% pozwów lub listów od adwokatów to tak zwane po ang. fishing (łowienie). Jak sieim uda to jest OK i ich klient sięcieszy bo domenę przejął tanio, a jak nei to trudno. Koszt takiego listu to $50-$200 także do przeżycia.

Wracając do tego artykułu.... to ten "król domen" to lekka przesada :P Król opon, może tak ale domen?

Ja osobiście wolałbym mieć portfolio Artura Grzymały gdzie pełno jest rewelacyjnych keywordowych domen.

 

Hm, nie znam sie na prawie tym, bardziej federalnym. Czy odnosnie kwestii TM dziala to w sposob zblizony do Polski?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hm, nie znam sie na prawie tym, bardziej federalnym. Czy odnosnie kwestii TM dziala to w sposob zblizony do Polski?

 

Po konsultacjach z biurem adwokackim w Polsce mogę powiedzieć że pokrywa sie w 98%.

Są oczywiście jakieś drobne kruczki i różnice ale nie są to jakieś znaczące zmiany.

Prawo własności intelektualnej na całym świecie jest Chwała Bogu zbliżone aby jednakowo chronić taką własność. Zmienia siegłownie interpretaca w zależności od kraju pochodzenia firmy (tak jak to miało miejsce w dyskusji o TM Apple w innym dziale na di.pl)

 

Jeżeli zaś chodzi o arbitraże w Polsce to sprawa jest zupełnie inna. Spora część arbitraży nie ma wogóle podstaw w prawie o własności intelektualnej. I co ciekawe,.... nie winię tu nawet samego arbitrażu ale ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie sprawy. No bo jak tu winić arbitra jak dowody przedstawione w sprawie albo nie są wystarczajace albo są słabe (i to często przez niewiedzę lub lenistwo).

 

Spodziewam się że dobrze przygotowana sprawa i mocne dowody, ekspertyzy, analiza podobnych spraw, jest zawsze dobrym narzędziem umożliwiającym sukces przed sądem. Najważniejsze to nie dać się zastraszyć pismami od adwokata, to jest numer 1. Trzeba potem poszukać podobnego przypadku (choćby nawet miałby to byćarbitraż z WIPO) a następnie poradzić się adwokata. Taka porada to rząd kilkuset złotych, co w przypadku dobrej domeny chyba jest warte <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja osobiście wolałbym mieć portfolio Artura Grzymały gdzie pełno jest rewelacyjnych keywordowych domen.

 

Jako autor tego wątku nie chciałbym tworzyć OT ale jednocześnie jako osoba, która dopiero kilka miesięcy temu dołączyła do tego szacownego forum, chętnie poznałbym portfolio Artura Grzymały skoro jest takie rewelacyjne.

Możesz podać jakieś namiary ?

Czy AG dzieli się tutaj z nami swoimi doświadczeniami ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
chętnie poznałbym portfolio Artura Grzymały skoro jest takie rewelacyjne.

 

Długo by wymieniać... to od AG Agora kupiła sport.pl i news.pl

Nadal ma w portfolio m.in.: sa.pl, sc.pl, zoo.pl, audio.pl, komputer.pl...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Najnowsze posty na forum

    • jutro zakończenie aukcji
    • Jutro godzina 20:00 koniec aukcji.   https://0-0.pl/ 
    • wycenamajatku.pl   WycenaMajatku.pl 500 zł    
    • L-4.PL   Sell: https://www.aftermarket.pl/domena/l-4.pl/
    • zomo.pl   Zapraszam na aukcję domeny od 69 PLN bez ceny minimalnej:   https://ddregistrar.pl/aukcje/10052/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-29 15:37:30) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-08 godz. 19:15   DD
    • logistyczna.pl   Aukcja od 1 zł bez ceny minimalnej:  https://www.aftermarket.pl/aukcja/2605727/  
    • Zapraszam na aukcję domen od 89 PLN bez ceny minimalnej:   pokolorujto.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10012/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:53:48) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 89 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   ginekolog24.pl   https://ddregistrar.pl/aukcje/10011/   Domena została świeżo przechwycona w serwisie ddregistrar.pl.   Każdy kto złoży ofertę w aukcji w ciągu pierwszych 24 godzin trwania licytacji (do 2024-04-27 20:50:34) otrzyma 25% rabat na cenę końcową, jeśli wygra licytację. Kwota, po rabacie, nie może być niższa od ceny początkowej,  która dla tej domeny wynosi 69 PLN netto. Klienci, którzy zlecili przechwycenie domeny, mają zagwarantowany rabat 50%.   Data zakończenia aukcji: 2024-05-06 godz. 19:25   DD
  • Oferty sprzedaży użytkowników

  • Member Statistics

    • Total Members
      19,181
    • Most Online
      898

    Newest Member
    BrodatyDev
    Joined
×